Powiat kolski - Kościoły

Strony

Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie - rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha we wsi Brdów. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Należy do dekanatu izbickiego.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Babiaku - rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Babiak. Należy do dekanatu izbickiego. Mieści się przy Placu Wolności.
Parafia Trójcy Świętej w Dobrowie – rzymskokatolicka parafia położona we wschodniej części gminy Kościelec oraz północno-wschodnich gminy Brudzew. Administracyjnie należy do dekanatu kościeleckiego (diecezja włocławska). Zamieszkuje ją 2037 wiernych.
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Białkowie Kościelnym - rzymskokatolicka parafia położona w centralnej części gminy Kościelec. Administracyjnie należy do dekanatu kolskiego I (diecezja włocławska). Zamieszkuje ją 985 wiernych.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodawie wybudowany został w II połowie XVIII wieku. Jest to świątynia trzynawowa, utrzymana w stylu późnobarokowym. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII wieku. Do kościoła przylega barokowy dawny klasztor karmelitów trzewiczkowych z 1623 r.
Koło, Kościelna 18
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole – świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się na terenie osiedla Stare Miasto. Najstarszy kościół w mieście, wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Z racji wieku oraz znaczenia nazywany kościołem farnym.
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie nad Nerem – rzymskokatolicka parafia położona w północnej części gminy Dąbie. Administracyjnie należy do dekanatu kolskiego II (diecezja włocławska). Zamieszkuje ją 1904 wiernych.
Koło, Sienkiewicza 5
Kościół Opatrzności Bożej w Kole – jedyna kolska świątynia wyznania ewangelicko-augsburskiego. Wybudowany został w latach 80. XIX wieku z inicjatywy ks. Ludwika Teichmanna. Ulokowany jest na osiedlu Przedmieście Warszawskie, w pobliżu Mostu Warszawskiego.
Kościelec, Kościelna 11
Kościół Świętego Andrzeja Apostoła w Kościelcu - romańska świątynia wybudowana w połowie XII wieku z dobudowaną w XXI wieku murowaną nawą główną. Na przestrzeni wieków świątynia przechodziła kolejne gtuntowne przebudowy w roku 1600 i 1760. Obiekt położony jest na Szlaku Romańskim.
Przedecz, Jana Kilińskiego 6
Kościół św. Rodziny w Przedczu - neogotycki kościół w parafii Przedecz. Powstał w 1909 roku.
Kościół św. Fabiana i Sebastiana - zabytkowy, drewniany kościół cmentarny, zlokalizowany w Kłodawie, na cmentarzu parafialnym przy ul. Świętego Ducha.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dębach Szlacheckich – rzymskokatolicka parafia położona w północnej części gminy Osiek Mały. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat sompoleński). Odpust parafialny odbywa się w uroczystość Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia.
Parafia Świętego Michała Archanioła w Umieniu - rzymskokatolicka parafia położona na terenie gminy Olszówka. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat kłodawski). Zamieszkuje ją 2218 wiernych. Odpust parafialny odbywa się we wspomnienie Świętego Michała Archanioła - 29 września.
Kościół Świętego Mikołaja w Dąbiu - rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Dąbie. Mieści się przy ulicy Żeromskiego. Należy do dekanatu kłodawskiego.
Parafia Świętego Dominika - rzymskokatolicka parafia położona w zachodniej części gminy Kłodawa we wsi Bierzwienna Długa, należąca do dekanatu kłodawskiego w diecezji włocławskiej. Zamieszkuje ją 2443 wiernych. Odpust parafialny odbywa się we wspomnienie Świętego Dominika - 8 sierpnia.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grzegorzewie - rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Grzegorzew. Należy do dekanatu kolskiego II. Mieści Się przy Placu Kościelnym.
Parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Dzierzbicach - parafia należąca do dekanatu Krośniewice diecezji łowickiej. Erygowana w XV wieku. Mieści się pod numerem 22. Duszpasterstwo w niej prowadzą księża diecezjalni.
Parafia Świętego Wawrzyńca w Lubotyniu - rzymskokatolicka parafia położona w północnej części gminy Babiak. Administracyjnie należy do diecezji włocławskiej (dekanat sompoleński). Odpust parafialny odbywa się w święto Świętego Wawrzyńca diakona i męczennika - 10 sierpnia.

Strony