Powiat kolski - Atrakcje

Strony

Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Zamek w Kole – warowny zamek, według Jana Długosza wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego jeszcze przed rokiem 1362 (kiedy osada Koło uzyskała prawa miejskie). Zamek zabezpieczał drogę prowadzącą z Wielkopolski w kierunku Łęczycy przez dolinę Warty.
Zamek w Przedczu – zamek z XIV wieku zlokalizowany w miejscowości Przedecz w województwie wielkopolskim, powiecie kolskim, nad jeziorem Przedecz, przy ulicy Zamkowej. Obecnie częściowo zachowany w bryle kościoła, który pełni funkcję domu kultury.
Koło, Stary Rynek
Stary Rynek w Kole – najstarszy, centralny plac miasta o wymiarach 75 i 100 metrów. W jego centrum usytuowany jest ratusz z XVI wieku. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Lubotyń - jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. kolskim, w gminie Babiak, leżące na terenie Pojezierza Kujawskiego
Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie - rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha we wsi Brdów. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Należy do dekanatu izbickiego.
Koło, Stary Rynek 1
Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku. 17 stycznia 1953 r. budowla została wpisana do wielkopolskiego rejestru zabytków.
Zamek w Borysławicach Zamkowych – zamek biskupi z XV wieku znajdujący się w Borysławicach Zamkowych w województwie wielkopolskim.
Parafia Trójcy Świętej w Dobrowie – rzymskokatolicka parafia położona we wschodniej części gminy Kościelec oraz północno-wschodnich gminy Brudzew. Administracyjnie należy do dekanatu kościeleckiego (diecezja włocławska). Zamieszkuje ją 2037 wiernych.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Babiaku - rzymskokatolicki kościół parafialny we wsi Babiak. Należy do dekanatu izbickiego. Mieści się przy Placu Wolności.
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Białkowie Kościelnym - rzymskokatolicka parafia położona w centralnej części gminy Kościelec. Administracyjnie należy do dekanatu kolskiego I (diecezja włocławska). Zamieszkuje ją 985 wiernych.
Koło, Nowy Rynek
Nowy Rynek w Kole – drugi centralny plac miasta o wymiarach 110 i 85 metrów. W jego centrum usytuowany jest pomnik w miejscu dawnej żydowskiej synagogi. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.

Strony