Leszno - Kościoły

Kościół Świętego Krzyża w Lesznie – dawny kościół luterański wybudowany w latach 1711-1720.
Leszno, Bolesława Chrobrego 28
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela - świątynia zbudowana w latach 1652-1654 jako zbór braci czeskich. W dwa lata po wybudowaniu obiekt uległ zniszczeniu w trakcie pożaru. W jego trakcie spłonęły, znajdujące się w zborze, zwłoki generała Krzysztofa Arciszewskiego.
Leszno, Zaborowo, Czarnoleska
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Lesznie - rzymskokatolicki Kościół parafialny mieszczący się w Lesznie, przy ulicy Czarnoleskiej, w dzielnicy Zaborowo.
Leszno, Kościelna
Bazylika kolegiacka św. Mikołaja w Lesznie - kościół parafialny św. Mikołaja wybudowany w 1709-1710 przez Pompeo Ferrariego, wieże otrzymały obecny kształt po pożarze 1790, konsekrowany w 1841, ustanowiony kolegiatą przez Jana Pawła II w 2000.
Leszno, Ignacego Paderewskiego 12
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lesznie, to zbór Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, założony w 1926 r., lecz tradycją sięgający XVI i XVII w. Należy do diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Kaplica mieści się przy ul. Paderewskiego 11, biuro parafialne przy ul. Paderewskiego 10.
Leszno, Aleja Konstytucji 3 Maja 5
Kościół św. Kazimierza w Lesznie – rzymskokatolicki kościół w Lesznie, znajdujący się przy Al. Konstytucji 3 Maja 9a w południowo-wschodniej części miasta zwanej Przylesiem. Pełni funkcję świątyni parafialnej dla parafii o tym samym tytule.
Leszno, Kąkolewska 1
Kościół św. Antoniego w Lesznie – rzymskokatolicki kościół w Lesznie, znajdujący się przy ul. Kąkolewskiej 1 we wschodniej części miasta pomiędzy osiedlami Przyjaźni, Wieniawa, Ogrody oraz Armii Krajowej. Pełni funkcję świątyni parafialnej dla parafii o tym samym tytule.
Leszno, św. Józefa 1
Kościół św. Józefa w Lesznie – rzymskokatolicki kościół w Lesznie, znajdujący się przy ul. Świętego Józefa 1 w zachodniej części miasta zwanej Zatorze. Pełni funkcję świątyni parafialnej dla parafii o tym samym tytule.
Leszno, Barbary Jeziorkowskiej 104
Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lesznie – rzymskokatolicki kościół w Lesznie, znajdujący się przy ul. B. Jeziorkowskiej 104 w północno-wschodniej części miasta zwanej Gronowo. Pełni funkcję świątyni parafialnej dla parafii o tym samym tytule.
Leszno, 17 stycznia 23
Parafia Najświętszej Maryi Panny Zielnej w Lesznie – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP położona na terenie diecezji wrocławskiej, w dekanacie pomorsko-wielkopolskim. Parafia Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (ob.