Koło

0

Koło – miasto powiatowe położone w województwie wielkopolskim, nad Wartą.

Warto zobaczyć

Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Zamek w Kole – warowny zamek, według Jana Długosza wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego jeszcze przed rokiem 1362 (kiedy osada Koło uzyskała prawa miejskie). Zamek zabezpieczał drogę prowadzącą z Wielkopolski w kierunku Łęczycy przez dolinę Warty.
Koło, Stary Rynek
Stary Rynek w Kole – najstarszy, centralny plac miasta o wymiarach 75 i 100 metrów. W jego centrum usytuowany jest ratusz z XVI wieku. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Koło, Stary Rynek 1
Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku. 17 stycznia 1953 r. budowla została wpisana do wielkopolskiego rejestru zabytków.
Koło, Nowy Rynek
Nowy Rynek w Kole – drugi centralny plac miasta o wymiarach 110 i 85 metrów. W jego centrum usytuowany jest pomnik w miejscu dawnej żydowskiej synagogi. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Kościelna 18
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole – świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się na terenie osiedla Stare Miasto. Najstarszy kościół w mieście, wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIV i XV wieku. Z racji wieku oraz znaczenia nazywany kościołem farnym.
Koło, Zielona 5
Fabryka fajansu w Kole – zakład produkcyjny założony w 1842 r. przez Józefa Freudenreicha. Czynny jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Położony pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Zieloną, na terenie osiedla Warszawskiego.
Koło, Sienkiewicza 5
Kościół Opatrzności Bożej w Kole – jedyna kolska świątynia wyznania ewangelicko-augsburskiego. Wybudowany został w latach 80. XIX wieku z inicjatywy ks. Ludwika Teichmanna. Ulokowany jest na osiedlu Przedmieście Warszawskie, w pobliżu Mostu Warszawskiego.
Koło, Żelazna 4
Spichlerz zbożowy w Kole - jedyny zachowany do naszych czasów pruski magazyn w mieście. Pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku. Położony jest nad rzeką Wartą, na terenie osiedla Stare Miasto. 22 września 1950 roku został wpisany do rejestru zabytków.