Koło - Architektura

Zamek w Kole – warowny zamek, według Jana Długosza wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego jeszcze przed rokiem 1362 (kiedy osada Koło uzyskała prawa miejskie). Zamek zabezpieczał drogę prowadzącą z Wielkopolski w kierunku Łęczycy przez dolinę Warty.
Koło, Stary Rynek
Stary Rynek w Kole – najstarszy, centralny plac miasta o wymiarach 75 i 100 metrów. W jego centrum usytuowany jest ratusz z XVI wieku. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Stary Rynek 1
Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku. 17 stycznia 1953 r. budowla została wpisana do wielkopolskiego rejestru zabytków.
Koło, Nowy Rynek
Nowy Rynek w Kole – drugi centralny plac miasta o wymiarach 110 i 85 metrów. W jego centrum usytuowany jest pomnik w miejscu dawnej żydowskiej synagogi. Położony na terenie osiedla Stare Miasto.
Pomnik “Bojownikom o wolność i niepodległość” w Kole – pomnik usytuowany nad zalewem Warty, upamiętniający ofiary walk o niepodległość. Położony jest na terenie osiedla Stare Miasto.
Koło, Stary Rynek 26
Dom przy Starym Rynku 26 w Kole – tynkowany budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1887 r. Położony naprzeciwko ratusza miejskiego, na terenie osiedla Stare Miasto. 17 lutego 1992 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Grodzka 2
Dom przy ul. Grodzkiej 2 w Kole – budynek wybudowany w połowie XIX wieku. Nie posiada wyraźnych cech stylowych. Położony jest na terenie osiedla Stare Miasto. 14 października 1998 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Koło, Henryka Sienkiewicza 7
Dom przy Sienkiewicza 7 w Kole – zabytkowy budynek o ciekawej architekturze. Pochodzi z 1912 r. Położony na terenie osiedla Warszawskiego. 21 grudnia 1998 roku został wpisany do rejestru zabytków.
Ulica Blizna w Kole – jedna z głównych ulic miasta. Stanowi wewnętrzną obwodnicę centrum Koła. Jest jednocześnie drogą tranzytową w kierunkach: Łask, Poznań, Sompolno, Warszawa, Włocławek i przedłużeniem alei Jana Pawła II. W całości położona jest na terenie osiedla Przedmieście Warszawskie.
Koło, Mickiewicza 27
Willa “Sejmik” w Kole – późnoklasycystyczny budynek z przełomu XIX i XX wieku. Obecnie siedziba internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Położona jest na terenie osiedla Stare Miasto. 7 maja 1991 roku została wpisana do rejestru zabytków.
Ulica Dąbska w Kole — jedna z głównych tras wylotowych z miasta, będąca jednocześnie fragmentem drogi wojewódzkiej nr 473 łączącej Koło z Dąbiem i Łaskiem. W całości położona jest na terenie osiedla Płaszczyzna.
Ulica Bogumiła w Kole — jedna z głównych tras wylotowych z miasta, będąca drogą dojazdową z centrum do Autostrady A2. W całości położona jest na terenie osiedla Przedmieście Kaliskie.
Koło, Adama Mickiewicza 12
Gmach Urzędu Miasta w Kole – nietynkowany, dwukondygnacyjny budynek w Kole. Pochodzi z II połowy XIX wieku. Położony pomiędzy kościołami, na terenie osiedla Stare Miasto. 7 maja 1991 roku został wpisany do rejestru zabytków.