Powiat chodzieski

0

Powiat chodzieski - powiat ziemski w województwie wielkopolskim.

Warto zobaczyć

Pałac w Pietronkach – pałac w gminie Chodzież, na skraju wsi Pietronki.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – kościół rzymskokatolicki, zlokalizowany w centrum placu Wolności w Szamocinie. Posiada cechy klasycystyczne i neoromańskie.
Pałac w Nietuszkowie został wzniesiony w XIX wieku, o charakterze eklektycznym - bryle nieregularnej z dominantą w postaci wieży (5 kondygnacji) o formie nawiązującej do renesansu włoskiego. Otoczony parkiem. W pobliżu zabudowania gospodarcze i gorzelnia. Obecnie stanowi własność prywatną.
Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Wyszynach jest jedną z 10 parafii leżącą w granicach dekanatu chodzieskiego. Erygowana w 1931 roku.
Kościół Świętego Marcina w Żoniu - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Żoń, w województwie wielkopolskim.
Budzyń, Księdza Struka
Kościół Świętej Barbary w Budzyniu - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się we wsi Budzyń, w województwie wielkopolskim, przy ulicy Księdza Struka.
Kościół pw. św. Floriana w Chodzieży pochodzi z roku 1755, jest zbudowany w stylu późnobarokowym z zachowaniem murów gotyckich.
Jezioro Oporzyńskie – jezioro w woj. wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Wągrowiec, leżące na terenie Pojezierza Chodzieskiego.