Powiat pilski

0

Powiat pilski - powiat ziemski w województwie wielkopolskim.

Warto zobaczyć

Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej – najstarsze w Polsce miejsce kultu maryjnego. Znajduje się we wsi Górka Klasztorna koło Łobżenicy, w województwie wielkopolskim.
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Górce Klasztornej – rzymskokatolicka parafia prowadzona przez Misjonarzy Świętej Rodziny.
Pałac w Kruszewie – pałac wybudowany w XVIII wieku (po 1780 roku) we wsi Kruszewo 12 km na północny wschód od Czarnkowa, przy drodze nr 182 do Ujścia, główna siedziba hrabiów Świnarskich.
Pałac zbudowany w końcu XVIII lub w 1 połowie XIX wieku, przebudowany w latach 70-tych XIX i na początku XX wieku.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skrzatuszu została utworzona 15 listopada 1660. Należy do dekanatu Wałcz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w 1687 roku w stylu barokowym, konsekrowany w 1701.
Rezerwat przyrody Zielona Góra – rezerwat leśny o powierzchni 96,09 ha, położony w województwie wielkopolskim, powiecie pilskim, gminie Wyrzysk.
Jezioro Falmierowskie - jezioro w woj. wielkopolskim, w powiecie pilskim, w gminie Wyrzysk, leżące na terenie Pojezierza Krajeńskiego. Bezpośrednio nad jeziorem leżą dwie wsie: Gromadno i Falmierowo.