Pałac w Kruszewie

0

Pałac w Kruszewie – pałac wybudowany w XVIII wieku (po 1780 roku) we wsi Kruszewo 12 km na północny wschód od Czarnkowa, przy drodze nr 182 do Ujścia, główna siedziba hrabiów Świnarskich.

  1. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolska (pol.). 30 września 2014.
Czytaj dalej

Pałac w Kruszewie – pałac wybudowany w XVIII wieku (po 1780 roku) we wsi Kruszewo 12 km na północny wschód od Czarnkowa, przy drodze nr 182 do Ujścia, główna siedziba hrabiów Świnarskich.

Historia

W 1870 roku, hrabia Roman Świnarski wymienił z Wallenbergiem ziemię kruszewską na dobra w Obrze k. Chodzieży. Nowy właściciel rozebrał stare budynki i pałac i wzniósł nowy neorenesansowy pałac z charakterystyczną okrągłą basztą. Wokół pałacu znajduje się park o powierzchni 7,5 hektara ze stawem.

Do II wojny światowej pałac i okoliczne ziemie wielokrotnie zmieniały właściciela. W latach dwudziestych XX wieku pałac stał się własnością zgromadzenia zakonnego Misionarzy Świętej Rodziny ( MSF ), który urządził w nim niższe seminarium duchowne. W czasie II wojny światowej znajdował się w nim dom matki i dziecka następnie siedziba dla "zbombardowanych Niemców".

Po wojnie pałac został zaadaptowany dla ośrodka zdrowia, później na dom dziecka, sanatorium, a od 1960 roku funkcjonował jako szpital ftyzjatryczny. W 1995 roku pałac powrócił do ostatnich przedwojennych właścicieli - zgromadzenia zakonnego Misionarzy Świętej Rodziny ( MSF ), który otworzył w nim Nowicjat. W 1998 roku obiekt został sprzedany przez zakon prywatniej firmie Absolut s.c. Budynek miał zostać adaptowany na Wielkopolskie Centrum Konferencyjne, ale obecnie wystawiony jest na sprzedaż.

Opis architektoniczny

Pałac w Kruszewie jest piętrowym budynkiem wybudowanym na planie prostokąta z wysoką, cylindryczną wieżą mieszczącą klatkę schodową, zwieńczoną cebulastym hełmem. Budynek został pokryty dachem dwuspadowym ze szczytami, a wokół niego roztacza się park krajobrazowy graniczącego z Puszcza Notecką .


Pałac w Kruszewie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.