Gmina Szydłowo

0

Gmina Szydłowo - gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskm.

Warto zobaczyć

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skrzatuszu została utworzona 15 listopada 1660. Należy do dekanatu Wałcz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w 1687 roku w stylu barokowym, konsekrowany w 1701.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Szydłowie – została utworzona w 1923 roku. Należy do dekanatu Wałcz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w 1890, poświęcony 1890. Mieści się pod numerem 4.
Stara Łubianka, Kościuszkowców 7
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Łubiance została utworzona w 1668 roku, ponownie w 1945. Należy do dekanatu Wałcz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Kościół parafialny został zbudowany w 1854 roku w stylu neoromańskim, poświęcony w 1855.
Rezerwat przyrody Smolary - torfowiskowy rezerwat przyrody położony w gminie Szydłowo, powiecie pilskim (województwo wielkopolskie).
Jezioro Dobrzyckie Zbiornik Wodny Dobrzyca - sztuczny zbiornik wodny położony na rzecze Gwdzie powyżej elektrowni wodnej Dobrzyca w Dobrzycy. W jeziorze kończy swój bieg rzeka Piława - prawy dopływ Gwdy.
Jezioro Leśne – jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. czarnkowsko-trzcianeckim, w gminie Trzcianka, leżące na terenie Dolinie Gwdy.
Jezioro Okoniowe - jezioro w woj. wielkopolskim, w pow. pilskim, leżące w granicach miasta Piła na terenie Doliny Gwdy. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 3,2 ha. Jezioro położone około 6 km od centrum Piły przy drodze wojewódzkiej nr 188 łączącej Piłę ze Złotowem.