Leszno

0

Leszno (niem. Lissa) – miasto na prawach powiatu położone w województwie wielkopolskim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Lesznie – barokowa trzykondygnacjowa budowla z wysoką smukłą wieżą, zwieńczona attyką. Pierwotnie późnorenesansowa z 1637, kilkakrotnie palona i odbudowywana. W obecnej postaci odbudowana w 1712 przez Pompeo Ferrari. Hełm wieży z 1817.
Leszno – główny dworzec kolejowy w Lesznie w województwie wielkopolskim. Położony w centrum miasta, przy Dworcowej 1, pomiędzy ulicami: Towarową (Centrum) a Kilińskiego (Zatorze). Według kategoryzacji PKP posiada kategorię B.
Kościół Świętego Krzyża w Lesznie – dawny kościół luterański wybudowany w latach 1711-1720.
Leszno, Bolesława Chrobrego 28
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela - świątynia zbudowana w latach 1652-1654 jako zbór braci czeskich. W dwa lata po wybudowaniu obiekt uległ zniszczeniu w trakcie pożaru. W jego trakcie spłonęły, znajdujące się w zborze, zwłoki generała Krzysztofa Arciszewskiego.
Pomnik Jana Pawła II w Lesznie – pomnik w Lesznie przedstawiający Jana Pawła II wkraczającego do miasta.
Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie - pomnik upamiętniający dwa wydarzenia: uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Leszno, Zaborowo, Czarnoleska
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Lesznie - rzymskokatolicki Kościół parafialny mieszczący się w Lesznie, przy ulicy Czarnoleskiej, w dzielnicy Zaborowo.