Leszno - Atrakcje

Strony

Ratusz w Lesznie – barokowa trzykondygnacjowa budowla z wysoką smukłą wieżą, zwieńczona attyką. Pierwotnie późnorenesansowa z 1637, kilkakrotnie palona i odbudowywana. W obecnej postaci odbudowana w 1712 przez Pompeo Ferrari. Hełm wieży z 1817.
Kościół Świętego Krzyża w Lesznie – dawny kościół luterański wybudowany w latach 1711-1720.
Pomnik Jana Pawła II w Lesznie – pomnik w Lesznie przedstawiający Jana Pawła II wkraczającego do miasta.
Leszno, Bolesława Chrobrego 28
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela - świątynia zbudowana w latach 1652-1654 jako zbór braci czeskich. W dwa lata po wybudowaniu obiekt uległ zniszczeniu w trakcie pożaru. W jego trakcie spłonęły, znajdujące się w zborze, zwłoki generała Krzysztofa Arciszewskiego.
Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie - pomnik upamiętniający dwa wydarzenia: uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Leszno, Zaborowo, Czarnoleska
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Lesznie - rzymskokatolicki Kościół parafialny mieszczący się w Lesznie, przy ulicy Czarnoleskiej, w dzielnicy Zaborowo.
Leszno – główny dworzec kolejowy w Lesznie w województwie wielkopolskim. Położony w centrum miasta, przy Dworcowej 1, pomiędzy ulicami: Towarową (Centrum) a Kilińskiego (Zatorze). Według kategoryzacji PKP posiada kategorię B.
Pomnik Jana Jonstona w Lesznie – pomnik szkockiego uczonego Jana Jonstona, umiejscowiony w Lesznie.
Pomnik Alfreda Smoczyka w Lesznie – pomnik Alfreda Smoczyka przedstawiający, wtapiającego się w przechodniów, naturalnej wielkości żużlowca opartego o motor, na którym przed momentem startował. Zawodnik ubrany jest w strój żużlowy, ma na sobie plastron z orłem.
Pomnik Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie – pomnik czeskiego pedagoga znajdujący się w Lesznie. Pomnik Komeniusza, pochodzący z 1898 roku, składa się z dwóch części: wykonanego z brązu popiersia uczonego oraz granitowego cokołu. Na cokole wykuto napis Amos Comenius. Jan Amos Komeński 1592–1670.
Leszno, Kościelna
Bazylika kolegiacka św. Mikołaja w Lesznie - kościół parafialny św. Mikołaja wybudowany w 1709-1710 przez Pompeo Ferrariego, wieże otrzymały obecny kształt po pożarze 1790, konsekrowany w 1841, ustanowiony kolegiatą przez Jana Pawła II w 2000.
Leszno, Aleje Jana Pawła II 14
Dom przedpogrzebowy w Lesznie – znajduje się na cmentarzu żydowskim przy Alejach Jana Pawła II. Jest jednokondygnacyjnym budynkiem z czerwonej cegły, wzniesionym na planie prostokąta i nakrytym czterospadowym dachem. Powstał w końcu XIX wieku. W okresie PRL służył jako galwanizernia.
Leszno, Narutowicza 10
Nowa Synagoga w Lesznie – synagoga w Lesznie znajdująca się przy dzisiejszej ulicy Gabriela Narutowicza 10. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych synagog w województwie wielkopolskim.

Strony