Powiat międzychodzki - Atrakcje

Strony

Sieraków, Stadnina 3a
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie – Powiatowa Instytuacja Kultury , mieszcząca się w odbudowanym południowym skrzydle dawnego zamku w Sierakowie, którego początki sięgają końca XVI wieku. Muzeum działa od 1995 r.
Jezioro Lichwińskie (inaczej Lichwin)- jezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, w gminie Sieraków. Na północnym brzegu jeziora znajduje się osada Lichwin, wchodząca w skład sołectwa w Bucharzewie.
Jezioro Kłosowskie - jezioro rynnowe zlokalizowane na Pojezierzu Poznańskim, w gminie Sieraków, na południowym skraju Puszczy Noteckiej w obrębie wsi Marianowo. W pobliżu jeziora leżą przysiółki Chorzewo i Kobylarnia należące do sołectwa Chorzepowo.
Lubiwiec – jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, położone w obrębie sołectwa Kolno, na pograniczu gminy Międzychód i Kwilcz oraz 3 wsi: Kolna, Prusima i Popowa, na terenie Pojezierza Poznańskiego.
Jezioro Lutomskie – jezioro rynnowe położone na południowym skraju Puszczy Noteckiej, na terenie gminy Sieraków. Najdłuższe jezioro pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Powierzchnia jeziora to 174 ha, długość 5800 m, natomiast średnia szerokość wynosi zaledwie 300 m (minimalna ok. 200 m).
Wielka Szczekowa (inaczej Wielkie Szeken lub Duży Szeken) - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, w obrębie wsi sołeckiej Mokrzec oraz w pobliżu osady Zwierzyniec, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego, w Puszczy Noteckiej.
Barlin - jezioro rynnowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków, na północ od wsi Chorzępowo i północny wschód od wsi Zatom Nowy (gmina Międzychód), leżące na terenie Kotliny Gorzowskiej.
Kościół ewangelicki w Sierakowie – budowla sakralna wzniesiona w latach 1782-1785 w Sierakowie jako świątynia parafii ewangelickiej. Obecnie częściowo zrujnowana.
Lisznia (częściej nazywane Liśnia) - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Chrzypsko Wielkie, w obrębie wsi Śródka, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego.
Jezioro Mierzyńskie – jezioro morenowe, przepływowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, położone we wsi Mierzyn, przy dwóch drogach wojewódzkich: 160 oraz 199.
Luboszek (in. Kuchenne) - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, we wschodniej części gminy Kwilcz, w pobliżu wsi Lubosz i Chorzewo, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego, przy drodze krajowej nr 24.
Kościół św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem we wsi. Budynek jest jednym z ostatnich kościołów Wielkopolski, który został zbudowany w stylu gotyckim.
Radgoszcz - jezioro w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jezioro leży na terenie Pojezierza Poznańskiego, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, w zlewni rzeki Warty.
Kościół Pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie (zwany Perłą Sierakowa) jest najbardziej znanym i najcenniejszym zabytkiem miasta.
Kostrzynek - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w środkowej części gminy Chrzypsko Wielkie, we wsi Białcz, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Przy wschodnim brzegu jeziora przebiega droga wojewódzka nr 186.
Kwilcz, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 41
Kościół św. Michała Archanioła w Kwilczu jest najstarszym zabytkiem we wsi. Świątynia została zbudowana w latach 1766-1782 w stylu późnnobarokowym.
Jezioro Kuchenne - jezioro rynnowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Kwilcz, w południowo- zachodniej częściwsi Prusim, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego.

Strony