Powiat międzychodzki - Atrakcje

Strony

Sieraków, Stadnina 3a
Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie – Powiatowa Instytuacja Kultury , mieszcząca się w odbudowanym południowym skrzydle dawnego zamku w Sierakowie, którego początki sięgają końca XVI wieku. Muzeum działa od 1995 r.
Jezioro Lichwińskie (inaczej Lichwin)- jezioro rynnowe na Pojezierzu Poznańskim, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, w gminie Sieraków. Na północnym brzegu jeziora znajduje się osada Lichwin, wchodząca w skład sołectwa w Bucharzewie.
Jezioro Kłosowskie - jezioro rynnowe zlokalizowane na Pojezierzu Poznańskim, w gminie Sieraków, na południowym skraju Puszczy Noteckiej w obrębie wsi Marianowo. W pobliżu jeziora leżą przysiółki Chorzewo i Kobylarnia należące do sołectwa Chorzepowo.
Lubiwiec – jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, położone w obrębie sołectwa Kolno, na pograniczu gminy Międzychód i Kwilcz oraz 3 wsi: Kolna, Prusima i Popowa, na terenie Pojezierza Poznańskiego.
Jezioro Lutomskie – jezioro rynnowe położone na południowym skraju Puszczy Noteckiej, na terenie gminy Sieraków. Najdłuższe jezioro pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Powierzchnia jeziora to 174 ha, długość 5800 m, natomiast średnia szerokość wynosi zaledwie 300 m (minimalna ok. 200 m).
Wielka Szczekowa (inaczej Wielkie Szeken lub Duży Szeken) - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, w obrębie wsi sołeckiej Mokrzec oraz w pobliżu osady Zwierzyniec, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego, w Puszczy Noteckiej.
Barlin - jezioro rynnowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków, na północ od wsi Chorzępowo i północny wschód od wsi Zatom Nowy (gmina Międzychód), leżące na terenie Kotliny Gorzowskiej.
Lisznia (częściej nazywane Liśnia) - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Chrzypsko Wielkie, w obrębie wsi Śródka, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego.
Jezioro Mierzyńskie – jezioro morenowe, przepływowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, położone we wsi Mierzyn, przy dwóch drogach wojewódzkich: 160 oraz 199.
Kościół ewangelicki w Sierakowie – budowla sakralna wzniesiona w latach 1782-1785 w Sierakowie jako świątynia parafii ewangelickiej. Obecnie częściowo zrujnowana.
Kościół św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem we wsi. Budynek jest jednym z ostatnich kościołów Wielkopolski, który został zbudowany w stylu gotyckim.
Luboszek (in. Kuchenne) - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, we wschodniej części gminy Kwilcz, w pobliżu wsi Lubosz i Chorzewo, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego, przy drodze krajowej nr 24.
Kostrzynek - jezioro morenowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w środkowej części gminy Chrzypsko Wielkie, we wsi Białcz, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Przy wschodnim brzegu jeziora przebiega droga wojewódzka nr 186.
Radgoszcz - jezioro w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jezioro leży na terenie Pojezierza Poznańskiego, na południowym skraju Puszczy Noteckiej, w zlewni rzeki Warty.
Kościół Pobernardyński Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Sierakowie (zwany Perłą Sierakowa) jest najbardziej znanym i najcenniejszym zabytkiem miasta.
Kwilcz, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 41
Kościół św. Michała Archanioła w Kwilczu jest najstarszym zabytkiem we wsi. Świątynia została zbudowana w latach 1766-1782 w stylu późnnobarokowym.
Międzychód, Marszałka Józefa Piłsudskiego 18
Kościół Niepokalanego Serca Maryi w Międzychodzie - rzymskokatolicki kościół parafialny w Międzychodzie, w województwie wielkopolskim. Mieści się przy ulicy Piłsudskiego. Należy do dekanatu międzychodzkiego.
Jezioro Kuchenne - jezioro rynnowe w woj. wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Kwilcz, w południowo- zachodniej częściwsi Prusim, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego.

Strony