Kościół św. Jana Chrzciciela

0

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela - świątynia zbudowana w latach 1652-1654 jako zbór braci czeskich. W dwa lata po wybudowaniu obiekt uległ zniszczeniu w trakcie pożaru. W jego trakcie spłonęły, znajdujące się w zborze, zwłoki generała Krzysztofa Arciszewskiego. Odbudowany kościół ponownie spalił się w 1707. Po 1716 roku służył wspólnocie niemieckiej i polskiej. W 1945 kościół przejęła parafia pw. św. Mikołaja. Do roku 1948 z nabożeństw korzystali żołnierze leszczyńskiego garnizonu wojskowego. Po kompleksowej renowacji, kontynuowanej w 1972, utworzono parafię pw. św. Jana Chrzciciela.

Styl architektury nawiązuje do późnego gotyku, wnętrze i kaplica grobowa ufundowana przez Wojciecha Gruszczyńskiego, pochodząca z 1711, autorstwa Pompeo Ferrariego, stylistycznie mają charakter barokowy.

Charaterystyczne elementy kościoła to:

  • sześćdziesięciometrow wieża kościelna zwieńczona balustradą. Zdobiące ją cztery mosiężne tarcze zegarowe zostały odlane (na wzór oryginalnych z 1903) w roku 1976;
  • polichromowa ambona z połowy XVIII wieku;
  • XVIII-wieczne epitafia dzieci Karola Gotfryta Woide;
  • zegar słoneczny z 1653 znajdujący się na przyporze od strony południowej.
Kościół św. Jana Chrzciciela - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.