Leszno - Zabytki architektury

Strony

Ratusz w Lesznie – barokowa trzykondygnacjowa budowla z wysoką smukłą wieżą, zwieńczona attyką. Pierwotnie późnorenesansowa z 1637, kilkakrotnie palona i odbudowywana. W obecnej postaci odbudowana w 1712 przez Pompeo Ferrari. Hełm wieży z 1817.
Kościół Świętego Krzyża w Lesznie – dawny kościół luterański wybudowany w latach 1711-1720.
Leszno, Bolesława Chrobrego 28
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela - świątynia zbudowana w latach 1652-1654 jako zbór braci czeskich. W dwa lata po wybudowaniu obiekt uległ zniszczeniu w trakcie pożaru. W jego trakcie spłonęły, znajdujące się w zborze, zwłoki generała Krzysztofa Arciszewskiego.
Leszno, Zaborowo, Czarnoleska
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Lesznie - rzymskokatolicki Kościół parafialny mieszczący się w Lesznie, przy ulicy Czarnoleskiej, w dzielnicy Zaborowo.
Leszno, Narutowicza 10
Nowa Synagoga w Lesznie – synagoga w Lesznie znajdująca się przy dzisiejszej ulicy Gabriela Narutowicza 10. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych synagog w województwie wielkopolskim.
Leszno, Kościelna
Bazylika kolegiacka św. Mikołaja w Lesznie - kościół parafialny św. Mikołaja wybudowany w 1709-1710 przez Pompeo Ferrariego, wieże otrzymały obecny kształt po pożarze 1790, konsekrowany w 1841, ustanowiony kolegiatą przez Jana Pawła II w 2000.
Leszno, Aleje Jana Pawła II 14
Dom przedpogrzebowy w Lesznie – znajduje się na cmentarzu żydowskim przy Alejach Jana Pawła II. Jest jednokondygnacyjnym budynkiem z czerwonej cegły, wzniesionym na planie prostokąta i nakrytym czterospadowym dachem. Powstał w końcu XIX wieku. W okresie PRL służył jako galwanizernia.
Leszno, Średnia 4
Synagoga w Lesznie – prywatny bejt midrasz zbudowany w XVIII wieku przy ulicy Średniej. Usytuowany na południe od główniej synagogi, obecnie drugi po niej najstarszy zabytek leszczyńskiej dzielnicy żydowskiej.
Leszno, Plac Tadeusza Kościuszki 4
Pałac Sułkowskich w Lesznie – pałac wybudowany w II połowie XVI wieku w Lesznie.
Leszno, Al. Jana Pawła II 13

Strony