Powiat słupecki - Atrakcje

Strony

Opactwo cystersów w Lądzie – zabytkowy zespól klasztorny w Lądzie, dawny klasztor cystersów, obecnie placówka salezjanów – Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Od 2009 uznany za Pomnik historii.
Parafia Najświętszej Maryi Panny – jest jedną z 7 parafii leżącą w granicach dekanatu zagórowskiego. Erygowana w 1890 roku. Prowadzą ją księża Salezjanie.
Ciążeń, Wolności 33
Późnobarokowy pałac biskupi w Ciążeniu, gmina Lądek, powiat słupecki. Wpisany do rejestru zabytków KOBiDZ pod numerem 22/335 w dniu 17 stycznia 1949 roku.
Zespół dworski w Lądzie pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku, wpisany do ewidencji pod numerem: 410/152 z 27.09.1988 r., w skład zespołu wchodzi: dwór park z licznymi pomnikami przyrody W dworku mieści się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Jezioro Kownackie - jezioro polodowcowe typu rynnowego w woj. wielkopolskim, w pow. konińskim, w gminie Wilczyn, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego
Jezioro Powidzkie – jest jeziorem polodowcowym typu rynnowego woj. wielkopolskim, w powiecie słupeckim, w gminie Powidz, leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jest największym jeziorem województwa wielkopolskiego.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kowalewie-Opactwie jest jedną z 9 parafii leżącą w granicach dekanatu słupeckiego. Erygowana w 1426 roku.
Jezioro Kosewskie (Naprusewskie) - jezioro polodowcowe znajdujące się w powiecie słupeckim, w gminie Ostrowite. Nad jeziorem leży wieś Lipnica. Powierzchnia jeziora wynosi 90,2 ha. Średnia i maksymalna głębokość tego akwenu to 5,9 m i 9,9 m.
Jezioro Orchowskie - jezioro położone koło wsi Orchowo, o powierzchni 35,5 ha i głębokości do 12,2 m. Objętość 2015,7 tys. m3.
Kościół św. Mikołaja w Lądku - kościół parafialny znajdujący się we wsi Lądek, powstały w latach 1760-1777 w stylu barokowym na planie krzyża w bryle trójnawowej bazyliki. W latach 1791-1809 i 1900-03 był on przebudowywany.
Kościół św. Jana Chrzciciela w Ciążeniu kościół parafialny powstały w 1535 roku w stylu gotyckim. W roku 1760 został przebudowany na styl barokowy. Wpisany został wraz z dzwonnicą z połowy XIX w. i plebanią z 2 poł. XVIII w do rejestru zabytków KOBiDZ pod numerem 102 w dniu 31 maja 1968 roku.
Kościół św. Wawrzyńca w Słupcy - gotycka świątynia wzniesiona z fundacji Andrzeja Bnińskiego, biskupa poznańskiego, w połowie XV wieku.
Parafia Świętej Jadwigi Śląskiej w Stawie – jedna z 7 parafii leżącą w granicach dekanatu strzałkowskiego. Erygowana około 1320 roku.
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej – rzymskokatolicki kościół filialny mieszczący się we wsi Szydłówiec, w województwie wielkopolskim (gmina Orchowo).
Kościół pod wezwaniem św. Leonarda w Słupcy został wzniesiony w XVI wieku. Początkowo był drewniany. Jednorodny budynek konstrukcji posiada dachy kryte gontem. Dwie symetryczne kaplice, dobudowane prawdopodobnie w 1730 r. tworzą rzut krzyża. Od zachodu przylega do nawy czworoboczna wieża z 1765 r.

Strony