Opolskie - Kościoły

Strony

Kościół katedralny Świętego Krzyża – rzymskokatolicki kościół parafialny, a także katedralny, zlokalizowany przy ulicy Katedralnej 2 w Opolu. Kościół należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie – kościół filialny parafii św. Jakuba, dawniej jezuicki, stanowiący pierwszą budowlę sakralną tego zakonu na Śląsku.
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Nysie – rzymskokatolicka świątynia, uznawana za najpiękniejszy przykład nyskiego baroku. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie (pol.). 30 września 2014. . ↑ Nysa: kościół św. Piotra i Pawła
Nysa, Śródmieście, Plac Katedralny
Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy w Nysie jest największym obiektem sakralnym w mieście i cennym zabytkiem.
Grodków, Warszawska
Kościół św. Michała Archanioła w Grodkowie – kościół parafialny (farny) pod wezwaniem św. Michała Achanioła, wcześniej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Wybudowany był w stylu wczesnogotyckim, wzmiankowany już w 1282 roku, w 1449 r. został spalony podczas pożaru, a następnie odbudowany.
Nysa, Radoszyn, Bartosza Głowackiego 12
Kościół św. Dominika w Nysie – świątynia rzymskokatolicka wchodząca w skład podominikańskiego zespołu klasztornego, stanowiąca obecnie kościół główny parafii św. Dominika. Jeden z najcenniejszych zabytków Nysy, reprezentujący śląską barokową architekturę sakralną.
Brzeg, Kościelna 1
Kościół św. Mikołaja w Brzegu – gotycka bazylika pochodząca z XIV wieku.
Bazylika św. Anny na Górze św. Anny – kościół klasztorny Franciszkanów pierwotnie gotycki z XV wieku, przebudowany w 1781 roku oraz w latach 1957-1963 w stylu neobarokowym (w ołtarzu głównym cudowna figura świętej Anny Samotrzeć z XV wieku). W kościele znajdują się relikwie świętej Anny.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych – rzymskokatolicki kościół filialny położony przy ulicy Opolskiej w Rzędowie. Kościół należy do parafii św. Antoniego Padewskiego w Dylakach w dekanacie Ozimek w diecezji opolskiej.
Parafia św. Andrzeja Apostoła w Wójcicach – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie otmuchowskim.
Kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, kościół parafialny w Kędzierzynie-Koźlu przy ulicy Złotniczej. Budynek w stylu gotyckim, wielokrotnie przebudowywany. Wieza gotycko-renesansowa. Sklepienie krzyżowo-żebrowo.
Łany, Szkolna 10
Parafia św. Bartłomieja w Łanach jest rzymskokatolicką parafią dekanalną diecezji opolskiej. Obecnym proboszczem parafii jest ks. Donat Wystrach.
Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy pl. Kościelnym 1 w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej. Kościół należy do parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej.
Lewin Brzeski, al. Wojska Polskiego 7
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim - parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Brzeg południe archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XVI wieku. Księgi metrykalne prowadzone są od 1854 r.
Kościół św. Jadwigi Śląskiej – rzymskokatolicka, drewniana świątynia znajdująca się w Biskupicach w gminie Radłów, powiecie oleskim. Kościół należy do dekanatu Gorzów Śląski w diecezji opolskiej.
Kościół św. Franciszka z Asyżu – rzymskokatolicki kościół parafialny, położony w Borkach Wielkich (gmina Olesno). Świątynia należy do parafii Św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Dobrodzień, Księdza Gładysza
Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu - zabytkowa drewniana świątynia, funkcjonująca obecnie jako kościół cmentarny.
Opole, Śródmieście, Stare Miasto, Plac Świętego Sebastiana 1
Kościół św. Sebastiana - rzymskokatolicki kościół filialny, znajdujący się przy placu św. Sebastiana 2 w Opolu. Świątynia należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.

Strony