Pałac w Mosznej (niem. Schloß Moschen. Die Residenz der Thiele-Winckler) – zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w województwie opolskim. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej.
Kościół katedralny Świętego Krzyża – rzymskokatolicki kościół parafialny, a także katedralny, zlokalizowany przy ulicy Katedralnej 2 w Opolu. Kościół należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Wieża Piastowska – okrągła wieża wolno stojąca w południowo-wschodnim narożniku nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego w Opolu. Pełniła niegdyś funkcję strażnicy na wyspie Pasiece, od północy sąsiaduje z nią Ostrówek – średniowieczna osada – gród obronny Opolan.
Zamek w Otmuchowie – budowla wzniesiona w średniowieczu, rozbudowana latach 1585–1596 w stylu renesansowym, przebudowana w XVII w. w stylu barokowym, rezydencja biskupów wrocławskich do 1810.
Zamek Oppersdorffów w Głogówku – dawna rezydencja książęca i rycerska, długoletnia siedziba rodu Oppersdorffów. Zamek składa się z dwóch części, tzw. zamku górnego i dolnego.
Pałac Biskupi w Nysie – okazała budowla, pełniąca w przeszłości funkcję rezydencji biskupów wrocławskich w Nysie jako stolicy będącego w ich władaniu księstwa. Reprezentacyjny pałac miejski zaliczany do czołowych dzieł śląskiej architektury barokowej. Obecnie siedziba muzeum.
Bazylika św. Anny na Górze św. Anny – kościół klasztorny Franciszkanów pierwotnie gotycki z XV wieku, przebudowany w 1781 roku oraz w latach 1957-1963 w stylu neobarokowym (w ołtarzu głównym cudowna figura świętej Anny Samotrzeć z XV wieku). W kościele znajdują się relikwie świętej Anny.
Ratusz w Opolu – (niem. Rathaus) wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli.
Zamek biskupów wrocławskich w Ujeździe – ruina budowli, której początki sięgają XIII wieku. Rozbudowany w XIV wieku w stylu gotyckimi i przebudowany w stylu renesansowym w wieku XVI. W XVIII wieku założenie przebudowano na barokowy pałac.
Zamek w Namysłowie – wznosi się na okrągłym usypisku, zbudowany został z cegły na planie nieregularnego prostokąta. Znajduje się w centrum miasta obok browaru.
Zamek w Rogowie Opolskim – renesansowy zamek (obecnie pałac) zbudowany w XVI wieku przez ród Rogoyskich. Najstarszą część stanowią dwa renesansowe skrzydła mieszkalne z narożną basztą. Aktualnie znajduje się na terenie Rogowa Opolskiego.
Ratusz w Oleśnie – budynek wybudowany w latach 1820-1821 na miejscu dawnej budowli z XVII wieku. Położony w narożniku przy wschodniej pierzei rynku. Spalony w 1945 roku, zrekonstruowany (bez wieżyczki). Piwnice posiadają sklepienie łuku obniżonego.
Ratusz w Grodkowie - mieści się pośrodku Rynku. Pierwotnie renesansowy, przebudowany w XVIII wieku. Dzisiejszy klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowie po pożarze w 1840 roku, z dawnego ratusza została gotycko-renesansowa wieża.
Ratusz w Strzelcach Opolskich - obecny ratusz został wzniesiony w latach 1844-1846, w miejscu poprzedniego, zniszczonego w pożarach. W roku 1911 został przebudowany, w 1945 roku częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 60-tych XX wieku.
Ratusz w Kluczborku - kluczborski ratusz jest budowlą renesansowo-barokową zbudowaną w XVIII wieku. Do ratusza przylegają dwie dwufrontowe kamieniczki pozostałe z dawnego barokowego zespołu "Dwunastu Apostołów".