Lubuskie - Architektura

Strony

Zamek w Broniszowie – zamek w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Kożuchów.
Siedlisko, pl. Zamkowy 12
Zamek w Siedlisku – wybudowany w latach 1550–1560 w Siedlisku.
Żagań, Szprotawska 4
Pałac Lobkowitzów w Żaganiu (obecnie Żagański Pałac Kultury) – barokowy pałac położony w południowo-wschodniej części Żagania, przy ulicy Szprotawskiej 4. Najokazalszy i największy gmach przy tej ulicy. Obecny wygląd nie jest pierwotny; pałac był kilkakrotnie przebudowywany i remontowany.
Zamek w Międzyrzeczu – otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku, zlokalizowana na niewielkim pagórku w widłach dwóch rzek - Obry i Paklicy.
Ratusz w Zielonej Górze – znajduje się pośrodku Starego Rynku. Data budowy pierwszego ratusza nie jest znana. Była to budowla drewniana, która spłonęła podczas pożaru miasta. Obecny ratusz przyjmuje się iż został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim.
Ratusz w Żaganiu – wieża ratuszowa jest pozostałością ratusza usytuowanego pierwotnie w Rynku, a w XVI wieku przeniesionego na zachodnią pierzeję zabudowy mieszkalnej. Usytuowana jest pośrodku Rynku.
Pałac w Lasocinie - pałac w miejscowości Lasocin, w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Kożuchów.
Pałac w Drwalewicach – pałac znajdujący się w miejscowości Drwalewice, w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Kożuchów.
Żary, Plac Zamkowy
Pałac Promnitzów w Żarach został wzniesiony w latach 1710-1728 z inicjatywy Erdmanna II von Prom­nitz w stylu barokowym. Budowa pałacu była jednym z elementów większego przedsięwzięcia, którego celem było stworzenie imponującego zespołu o charakterze reprezentacyjnym.
Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej – sanktuarium maryjne Ziem Zachodnich w miejscowości Rokitno w województwie lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Przytoczna w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Obecnie zachowane najstarsze fragmenty szprotawskiego ratusza pochodzą najdalej z XIV wieku. Jednak daty jego budowy należy upatrywać w wieku XIII, niedługo po ukonstytuowaniu się na prawie niemieckim miasta Szprotawy ok. roku 1260.
Toporów, Generała Karola Świerczewskiego 17
Pałac Myśliwski w Toporowie (Zamek w Toporowie) – zabytek architektury znajdujący się w miejscowości Toporów w gm. Łagów w woj. lubuskim. Główny budynek został wzniesiony w 1823 r., jest to obiekt zabytkowy, objęty opieką konserwatorską.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim (niem. Mariä-Himmelfahrt-Dom in Landsberg) - najstarsza świątynia wzniesiona pod koniec XIII w.
Ratusz we Wschowie - najstarsza częścią ratusza jest monumentalna wieża pochodząca z XVI wieku. W latach 1860 budowli nadano obecny charakter neoromański. Jest to budynek murowany, trójkondygnacyjny, założony na rzucie prostokąta. W narożniku północno-zachodnim znajduje się wieża.
Gubin, Westerplatte 14
Ratusz w Gubinie - budowla została wzniesiona w zachodniej stronie rynku. Metryka założenia pochodzi z 1276 roku . Od strony wschodniej otrzymał w okresie późnogotyckim szczyt schodkowy z pilastrami o układzie blend .
Pałac w Czciradzu – pałac położony w miejscowości Czciradz w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Kożuchów.
Świebodzin, Plac Jana Pawła II 1
Ratusz w Świebodzinie - budynek pochodzi z XVI wieku. Przebudowany został w XIX wieku. W nim ma siedzibę Muzeum Regionalne oraz Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich, także Rada Miasta. Pierwotną budowlę wybudowano w końcu XIV wieku w centralnym punkcie rynku.
Sulechów, Plac Ratuszowy 6
Ratusz w Sulechowie - neogotycki ratusz położony przy Placu Ratuszowym w Sulechowie. Siedziba burmistrza miasta, Rady Miejskiej oraz Urzędu Miejskiego w Sulechowie.
Ratusz w Międzyrzeczu – budynek wzniesiony mocą przywileju Stefana Batorego z 1581 roku, utrzymany w stylu klasycystycznym z neogotyckim hełmem wieży zegarowej zwieńczonym polskim orłem i gwiazdą napoleońską. Obecny wygląd pochodzi z 1813 r., gdy ratusz odbudowano po pożarze.
Nowa Sól, Stanisława Moniuszki 3b
Ratusz w Nowej Soli - budynek wzniesiony w latach 1574 - 1575 jako budynek cesarskiego urzędu solnego jest najstarszą budowlą w mieście, funkcję siedziby władz miejskich pełnił od 1820 roku. Wielokrotnie przebudowywany. Najstarsze fragmenty zachowały się w jego północnej fasadzie.

Strony