Pałac Promnitzów

0

Pałac Promnitzów w Żarach został wzniesiony w latach 1710-1728 z inicjatywy Erdmanna II von Prom­nitz w stylu barokowym. Budowa pałacu była jednym z elementów większego przedsięwzięcia, którego celem było stworzenie imponującego zespołu o charakterze reprezentacyjnym. Pałac stanął na miejscu średniowiecznego podzamcza.

Pałac Promnitzów wraz z zamkiem stanowi główny element założenia rezydencjonalnego usytuowane­go w północno-zachodniej części miasta. Obecnie założenie obejmuje również: pałac ogrodowy „Akademia Rycerska” z 1725 roku, obecnie szpital wojskowy przy ul. Domańskiego; park geometryczny przy ul. Domańskiego, z XVIII wieku z Błękitną Bramą z 1708 roku; dawny folwark zamkowy, przy ul. Poznańskiej, z XVIII wieku: spichrz; stajnia; budynek gospodarczy; gorzelnia; obora oraz cztery domy, przy ul. Poznańskiej 3 a-b-c-d.

Plan pałacu tworzą cztery skrzydła zamykające prostokątny dziedziniec. Trzy­kondygnacyjna bryła nakryta jest dachem mansardowym. Elewacja frontowa, zwrócona w kierunku południowym, ma charakter monumentalny i reprezentacyjny.

Obecnie pałac jest nieużyt­kowany i zaniedbany. Stanowi własność prywatną. W ostatnich latach naprawiono pokry­cie dachu pałacu. Planowana jest jego odbudowa.

Pałac Promnitzów - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.