Powiat krośnieński

0

Powiat krośnieński - powiat ziemski w województwie lubuskim.

Warto zobaczyć

Gubin, Westerplatte 14
Ratusz w Gubinie - budowla została wzniesiona w zachodniej stronie rynku. Metryka założenia pochodzi z 1276 roku . Od strony wschodniej otrzymał w okresie późnogotyckim szczyt schodkowy z pilastrami o układzie blend .
Zamek w Krośnie Odrzańskim – zamek zbudowany najprawdopodobniej na początku XIII w. w czasach księcia Henryka Brodatego (relikty muru w części północnej) w miejscu strategicznej przeprawy przez Odrę, usytuowany w północno-wschodniej części starego miasta. W XVI w.
Jezioro Graniczne - jezioro okresowo odpływowe typu linowo-szczupakowego w pobliżu miejscowości Lubogoszcz na Pojezierzu Lubuskim w powiecie krośnieńskim, w gminie Maszewo. Płytki, silnie zeutrofizowany zbiornik wodny.
Parafia wojskowa pw. Świętego Marcina w Krośnie Odrzańskim znajduje się w dekanacie Śląskiego Okręgu Wojskowego w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. Obecnie jej proboszczem jest ppłk o. Edward Olech OP. Erygowana 21 stycznia 1993. Mieści się przy ulicy Piastów.
Piaszno (Bronków Mały, Jezioro Leśne, dawna niem. nazwa Sand See) – bezodpływowe jezioro we wsi Bronków, gmina Bobrowice, powiat krośnieński, województwo lubuskie. makroregion – Wzniesienia Zielonogórskie mezoregion – Wzniesienia Gubińskie położenie geograficzne 51°57'N – 15°00'E zlewnia – Olsza
Moczydło (Osiecznica, Głębokie) - niewielkie jezioro typu linowo-szczupakowego o powierzchni 11,9 ha na północny zachód od miejscowości Osiecznica na Pojezierzu Lubuskim w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Krosno Odrzańskie. Głębokość maksymalna 4,5 m. Głębokość średnia 3,5 m.
Grabinek - jezioro w woj. lubuskim, w pow. krośnieńskim, w gminie Bytnica, położone w pobliżu wsi Grabin, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 6,1 ha przez 7,6 ha do 8 ha. W całości otoczone lasem.
Jelito (Giełt) - największe jezioro Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 49,9 ha i maksymalnej głębokości 59 m. Plany batymetryczne z roku 1958 wskazują głębokość 59,3 m co nie zostało potwierdzone podczas współczesnych pomiarów elektronicznych za pomocą echosondy w latach 1997 i 2002.