Żary

0

Żary (łac. Sara, Sarove, niem. Sorau, dolnołużycki Żarow) - miasto powiatowe położone w województwie lubuskim.

Warto zobaczyć

Żary, Plac Zamkowy
Pałac Promnitzów w Żarach został wzniesiony w latach 1710-1728 z inicjatywy Erdmanna II von Prom­nitz w stylu barokowym. Budowa pałacu była jednym z elementów większego przedsięwzięcia, którego celem było stworzenie imponującego zespołu o charakterze reprezentacyjnym.
Ratusz w Żarach – budowla pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Wielokrotnie przebudowywana w latach późniejszych. Z pierwotnego wystroju posiada renesansowy portal ozdobiony w 1929 mozaiką. Wieża murowana z roku 1700 zastąpiła istniejącą wcześniej wieżę drewnianą.
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach – zamek i pałac w Żarach na Dolnych Łużycach.
Żary, Wyzwolenia 4
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Żarach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Żarach, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żary. Mieści się w dzielnicy Kunice, przy ulicy Wyzwolenia.
Żary, Skarbowa 3
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żarach – rzymskokatolicki kościół filialny w Żarach, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żary diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Żary, pl. Wyszyńskiego 4
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach – rzymskokatolicki kościół parafialny w Żarach, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żary diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Żary, Podchorążych 14a
Synagoga w Żarach – synagoga znajdująca się w Żarach, przy dzisiejszej ulicy Podchorążych 15.
Żary, Plac Kaczy Rynek 10
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żarach – rzymskokatolicki kościół garnizonowy należący do Śląskiego Dekanatu Wojskowego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Mieści się w Żarach, w województwie lubuskim.
Żary, Żagańska 13
Kościół Dobrego Pasterza w Żarach – kościół parafialny należący do dekanatu lubuskiego Kościoła Polskokatolickiego w RP. Mieści się w Żarach, w województwie lubuskim.