Szprotawa

0

Szprotawa (niem. Sprottau) - miasto w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim, położone nad rzekami Bóbr i Szprotawa.

Warto zobaczyć

Obecnie zachowane najstarsze fragmenty szprotawskiego ratusza pochodzą najdalej z XIV wieku. Jednak daty jego budowy należy upatrywać w wieku XIII, niedługo po ukonstytuowaniu się na prawie niemieckim miasta Szprotawy ok. roku 1260.
Szprotawa, Koszarowa 13
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Szprotawie – cerkiew greckokatolicka w Szprotawie, w województwie lubuskim. Jest to świątynia mieszcząca się w budynku pokoszarowym z początku XX wieku (poświęcona 21 sierpnia 1993). Mieści się przy ulicy Koszarowej 13.
Szprotawa, Świerczewskiego 10
Brama Żagańska jedna z dwóch bram miejskich, obok Bramy Głogowskiej, usytuowana w południowej części dawnych murów obronnych na zakończeniu ul. Świerczewskiego (niegdyś Neustrasse).
Kościół ewangelicki w Szprotawie – został wzniesiony na fundamentach zamku książęcego. Prace budowlane zaczęły się w roku 1744. Gruz po starym zamku został wykorzystany do zasypania starej fosy. Fragmenty średniowiecznych murów zamkowych zostały wykorzystane do budowy nowych ścian świątyni.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położony jest na najwyższym punkcie miejskiego centrum. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1260.
Mury obronne w Szprotawie - system kamiennych zewnętrznych umocnień miejskich, początkowo ziemno-drewnianych, powstały w średniowieczu. W linię murów wkomponowane były Brama Żagańska i Głogowska, szprotawski zamek, furty oraz różnego rodzaju i wielkości basteje.
Szprotawa, Generała Karola Świerczewskiego 10
Muzeum Ziemi Szprotawskiej – muzeum regionalne w Szprotawie, ulokowane w zabytkowej Bramie Żagańskiej.
Szprotawa, Kraszewskiego
Cmentarz żydowski w Szprotawie – został założony pod koniec XIX wieku i zajmuje powierzchnię 0,3 ha, na której zachowało się czternaście nagrobków w tym okazały grobowiec rodziny Oppenheimów. Cmentarz znajduje się przy ul. Kraszewskiego.