Kożuchów

0

Kożuchów - miasto w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim.

Warto zobaczyć

Zamek w Kożuchowie – murowana warownia wybudowana w XIII-XIV wieku przez Piastów głogowsko-żagańskich w północno-zachodniej części Kożuchowa, w miejscu starszego drewniano-ziemnego grodu.
Pałac w Kożuchowie – barokowy pałac w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim, w gminie Kożuchów. Rozebrany w 1963 roku.
Kożuchów, pl. Matejki 3
Kościół pw. Oczyszczenia NMP w Kożuchowie – kościół parafialny parafii Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie, dekanat Kożuchów, diecezja zielonogórsko-gorzowska.
Kożuchów, Szprotawska 23
Cerkiew pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kożuchowie – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Zielona Góra diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kościół św. Ducha w Kożuchowie - Kirche vom Heiligen Geist zu Freystadt – zabytkowy kościół w Kożuchowie, w powiecie nowosolskim (województwo lubuskie). Kościół pomocniczy parafii Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie, dekanat Kożuchów, diecezja zielonogórsko-gorzowska.
Mury obronne w Kożuchowie – średniowieczne mury obronne w miejscowości Kożuchów w woj. lubuskim należące do najlepiej zachowanych w Polsce.
Ratusz w Kożuchowie – został wzniesiony w 1489, w latach późniejszych kilkakrotnie był niszczony w pożarach i odbudowywany. W latach 1848–1849 ratusz został przebudowany. W roku 1945 budynek uległ zniszczeniom wojennym, a następnie w latach 1963-1966 odbudowano go.
Baszta Krośnieńska - jest średniowieczną basteją systemu fortyfikacji Kożuchowa położoną w północno-zachodniej części miasta, przez miejscową ludność nazywana potocznie "basztą"