Zachodniopomorskie - Architektura

Strony

Zamek Książąt Pomorskich – renesansowy zamek usytuowany na Wzgórzu Zamkowym w Szczecinie, w sąsiedztwie Odry, historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców księstwa Pomerania, oraz nazwa instytucji kultury, administrującej Zamkiem (niegdyś Wojewódzki Dom Kultury).
Darłowo, Zamkowa 4
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą.
Cały obszar Starego Miasta Chojny, posiadającego średnicę 580 m, został wpisany do rejestru zabytków. Zabytki znajdujące się w mieście umieszczono na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.
Szczecin, Rynek Sienny
Rynek Sienny w Szczecinie – główny plac staromiejski w formie rynku w dzielnicy Śródmieście na osiedlu Stare Miasto. Plac otaczają ulice Sienna oraz Mściwoja II, do placu dochodzi również ulica Osiek. Nazwa rynku pochodzi od siana, którym tam handlowano.
Szczecin, Plac Żołnierza Polskiego 2
Pałac pod Głowami w Szczecinie przy pl. Żołnierza Polskiego 2 – klasycystyczny budynek z końca XVIII wieku składający się z 2 budowli połączonych ze sobą w 1889 roku. Od roku 1889 aż do końca II wojny światowej pałac służył władzom wojskowym.
Rynek Staromiejski w Stargardzie (d. Markt) - jeden z głównych placów miasta, stanowi centrum życia lokalnego od połowy XIII wieku.
Tuczno, Zamkowa 1
Zamek w Tucznie – zamek znajdujący się na południowym skraju miasta Tuczno, przy ul. Zamkowej, na stromym wzgórzu położonym na przesmyku między Jeziorem Zamkowym a jeziorem Tuczno.
Szczecin, Rynek Sienny 8
Ratusz staromiejski w Szczecinie - wzniesiony przy Rynku Siennym, dziś przy ulicy Księcia Mściwoja II 8.
Świdwin, Niedziałkowskiego 17
Zamek w Świdwinie – średniowieczny zamek rycerski w Świdwinie Zamek znajduje się na lewym brzegu Regi, na północny zachód od miasta lokacyjnego. Pierwotnie gotycki, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycyzującego baroku z zachowaniem elementów architektonicznych z XIV wieku.
Szczecin, Stare Miasto, Plac Orła Białego 2
Pałac Pod Globusem w Szczecinie – znajduje się w Szczecinie przy pl. Orła Białego 2.
Późnogotycki zamek z poł. XVI w., część renesansowa - pałac z XVI w. W 1657 podczas pogoni za Szwedami zatrzymał się tu hetman Stefan Czarniecki. Obiekt został przebudowany w 1853. Wieża na planie kwadratu, wyżej cylindryczna.
Pałac w Smolnicy – pałac w Smolnicy w województwie zachodniopomorskim, reprezentatywny przykład rezydencji z 2 poł. XIX w. na Pomorzu Zachodnim. Wpisany do rejestru zabytków w 2008 r.
Szczecin, Stare Miasto, Aleja Niepodległości 40
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40. Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
Kołobrzeg, Plac Ratuszowy 1
Ratusz w Kołobrzegu – zabytkowy budynek ratusza w centrum Kołobrzegu.
Szczecin, Stare Miasto, Staromłyńska 27
Pałac Sejmu Stanów Pomorskich (Dom Ziemiaństwa, Landeshaus) - gmach przy ul. Staromłyńskiej 27 w Szczecinie zbudowany w latach 1726-29 na zlecenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I.
Stargard Szczeciński, Rynek Staromiejski 1
Ratusz w Stargardzie Szczecińskim – średniowieczny ratusz, siedziba Rady Miejskiej Stargardu Szczecińskiego. Jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie
Dawny ratusz w Świnoujściu – dawna siedziba władz miejskich Świnoujścia, w województwie zachodniopomorskim. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
Białogard, Plac Wolności 5
Stary Ratusz w Białogardzie - budynek Starego Ratusza w Białogardzie jest klasycystyczną kamienicą kupiecką wybudowaną w 1827. Budynek murowany z cegły, otynkowany, dach dwuspadowy, od ulicy Staromiejskiej naczółek, pokrycie karpiówką, na osi wejścia szachulcowa wstawka, zamknięta tympanonem.
Wieża Zamkowa - część dawnego zamku biskupów kamieńskich, w zachodniej części Golczewa, na przesmyku między jeziorami: Szczuczym i Okonim, przy drodze nr "108" (Parłówko–Płoty).

Strony