Ratusz w Kołobrzegu

0

Ratusz w Kołobrzegu – zabytkowy budynek ratusza w centrum Kołobrzegu.

Czytaj dalej

Ratusz w Kołobrzegu – zabytkowy budynek ratusza w centrum Kołobrzegu.

Historia

Zbudowany w latach 1829–1832 roku w stylu neogotyckim według projektu Karola Fryderyka Schinkela na miejscu średniowiecznego ratusza zburzonego w 1807 roku podczas oblężenia miasta. Nieznacznie przebudowany w 1913 roku.

W 1945 roku podczas bitwy o Kołobrzeg, mimo bombardowania śródmieścia miasta, nie został zniszczony. Po II wojnie światowej w budynku mieściły się różne instytucje. Obecnie siedziba Galerii Sztuki Współczesnej i Urzędu Stanu Cywilnego. W piwnicach ratusza znajduje się natomiast kawiarnia i klub muzyczny Adabar.

Opis

Neogotycki, dwukondygnacyjny budynek w kształcie litery C. Zbudowany na piwnicach pochodzących z XV wieku. Z otwartym dziedzińcem pośrodku, na którym do II wojny światowej stał pomnik króla Fryderyka Wilhelma III, a później trybuna honorowa.

Budynek przypomina wyglądem średniowieczny zamek obronny. Udekorowany jest wieżyczkami i blankowaniem. Pośrodku główna wieża z zegarem, herbami Kołobrzegu i Polski.

Od strony północno-wschodniej w przyziemiu zachowane detale architektoniczne średniowiecznego ratusza. Wśród filarów, na których wspiera się ryzalit budynku wmurowany jest XVI-wieczny pręgierz nazywany Kolumną Adebara. U jego głowicy znajduje się wyrzeźbiona maska, którą legenda wiąże z osobą kołobrzeskiego wójta, Jakuba Adebara.


Ratusz w Kołobrzegu - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.