Powiat stargardzki

0

Powiat stargardzki - powiat ziemski w województwie zachodniopomorskim.

Warto zobaczyć

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejski
Rynek Staromiejski w Stargardzie (d. Markt) - jeden z głównych placów miasta, stanowi centrum życia lokalnego od połowy XIII wieku.
Późnogotycki zamek z poł. XVI w., część renesansowa - pałac z XVI w. W 1657 podczas pogoni za Szwedami zatrzymał się tu hetman Stefan Czarniecki. Obiekt został przebudowany w 1853. Wieża na planie kwadratu, wyżej cylindryczna.
Stargard Szczeciński, Rynek Staromiejski 1
Ratusz w Stargardzie Szczecińskim – średniowieczny ratusz, siedziba Rady Miejskiej Stargardu Szczecińskiego. Jeden z najstarszych zabytków w Stargardzie
Mury obronne w Stargardzie Szczecińskim – zespół fortyfikacji otaczających najstarsze części Stargardu Szczecińskiego. Ich budowę rozpoczęto po otrzymaniu praw miejskich, zachowana do dziś długość obwarowań wynosi ponad kilometr.
Pałac w Koszewie – eklektyczny pałac zlokalizowany w południowej części wsi Koszewo, w gminie Stargard Szczeciński.
Willa Karowów w Stargardzie zbudowana w 1926, na skraju parku Chrobrego, przy ul. Portowej 3.
Stargard Szczeciński, 11 Listopada
Czerwone Koszary - położone u zbiegu ul. 11 Listopada i Zwycięzców w Stargardzie, są zespołem koszarowym w garnizonie Stargard Szczeciński.