Powiat stargardzki - Religia

Strony

Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego i jedna z najznakomitszych świątyń gotyckich w zlewisku Morza Bałtyckiego, oddziałująca na liczne realizacje w regionie; kościół zamyka od strony południowej wschodnią pierzeję Rynku Staromiejski
Stargard Szczeciński, Bolesława Chrobrego
Kościół Świętego Jana – gotycki kościół dominujący w panoramie Stargardu swoją strzelistą wieżą.
Stargard Szczeciński, Plac Świętego Ducha 2
Kościół Świętego Ducha (niem. Heilig-Geist-Kirche) – neogotycka budowla wzniesiona w latach 1874-1877, na miejscu pierwotnego kościoła szpitalnego założonego w 1364. Położony poza obrębem murów miejskich należy do dekanatu Stargard Zachód.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie Szczecińskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Szczecin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Zespół klasztorny w Marianowie – zabudowania dawnego domu zakonnego cysterek w Marianowie, przekształconego następnie w dom pobytu dla pomorskich szlachcianek. W zakładzie tym przebywała przez ok. 15 lat (od 1604 do 1619), posądzana o czary, Sydonia von Borck.
Sowno, Stargardzka 8
Kościół św. Marii Magdaleny w Sownie – neogotycki kościół filialny w miejscowości Sowno, w powiecie stargardzkim. Wewnątrz znajdują się renesansowy ołtarz i ambona oraz płyta nagrobna Mikołaja Hinze – błazna księcia Jana Fryderyka.
Stargard Szczeciński, Środkowa / Piłsudskiego
Kościół Zbawiciela (niem. Erlöserkirche) – nieistniejąca dziś świątynia ewangelicko-augsburska, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku w Stargardzie,u zbiegu obecnych ulic Środkowej (d. Mittelstr.) i marsz. J. Piłsudskiego (d. Jobststr.).
Kobylanka, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3a
Parafia pod wezwaniem Świętego Antoniego w Kobylance – parafia rzymskokatolicka w Kobylance, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i dekanatu Kołbacz. Mieści się przy ulicy Ks. Piotra Głogowskiego. Prowadzą ją ksieża Salezjanie.
Parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Marianowie – parafia rzymskokatolicka w Marianowie, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i dekanatu Suchań. Prowadzą ją księża Chrystusowcy.
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Gogolewie – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Stargard Wschód w metropolii szczecińsko-kamieńskiej, przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. Erygowana 17 października 1945. Jej proboszczem jest ks. Włodzimierz Koguciuk.
Kościół świętych Piotra i Pawła – katolicki kościół parafialny zlokalizowany w Grzędzicach, w gminie Stargard Szczeciński.
Chociwel, Armii Krajowej
Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Chociwlu – rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Chociwel, w powiecie stargardzkim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Ińsko archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Mieści się przy ulicy kardynała Augusta Hlonda.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP – katolicki kościół filialny zlokalizowany w Koszewie, w gminie Stargard Szczeciński.
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Suchaniu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Suchaniu, w powiecie stargardzkim, w województwie zachodniopomorskim. Należy do dekanatu Suchań archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Stargardzie Szczecińskim – położony przy ul. Nadbrzeżnej, obecnie należy do parafii Kościoła Polskokatolickiego. Kościół jest siedzibą dziekana dekanatu pomorsko-wielkopolskiego z siedzibą w Stargardzie, w diecezji wrocławskiej.
Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus – katolicki kościół filialny zlokalizowany w Koszewku, w gminie Stargard Szczeciński.
Kościół Przemienienia Pańskiego - kościół rzymskokatolicki w Stargardzie, na os. Pyrzyckim, przy ul. ks. J. Twardowskiego.

Strony