Powiat białogardzki

0

Powiat białogardzki - powiat ziemski w województwie zachodniopomorskim.

Warto zobaczyć

Białogard, Plac Wolności 5
Stary Ratusz w Białogardzie - budynek Starego Ratusza w Białogardzie jest klasycystyczną kamienicą kupiecką wybudowaną w 1827. Budynek murowany z cegły, otynkowany, dach dwuspadowy, od ulicy Staromiejskiej naczółek, pokrycie karpiówką, na osi wejścia szachulcowa wstawka, zamknięta tympanonem.
Niedługo po tym, jak w 1890 roku Max von Hewald nabył miejscowość zaczęto prace budowlano – modernizacyjne pałacu oraz wzniesiono nowe zabudowania gospodarcze w położonym nieopodal folwarku. Za datę ukończenia neogotyckiej przebudowy pałacu należy przyjąć rok 1895.
Karlino, Plac Jana Pawła II 6
Ratusz w Karlinie – budynek został wybudowany w 1912 w stylu eklektycznym. Mieści się przy placu Kościelnym. Obecnie siedziba władz miejskich.
Trygław – głaz narzutowy w miejscowości Tychowo, w gminie Tychowo, w powiecie białogardzkim, w województwie zachodniopomorskim, największy w Polsce. Znajduje się na miejscowym cmentarzu.
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Karlinie – rzymskokatolicka świątynia w należąca do parafii o tej samej nazwie, do dekanatu Białogard, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej.