Pałac Pod Globusem

0

Pałac Pod Globusem w Szczecinie – znajduje się w Szczecinie przy pl. Orła Białego 2.

Czytaj dalej

Pałac Pod Globusem w Szczecinie – znajduje się w Szczecinie przy pl. Orła Białego 2.

Historia

To dawny gmach Towarzystwa Ubezpieczeniowego "National", siedziba Zespołu Szkół Medycznych, obecnie siedziba Akademii Sztuki w Szczecinie. Pierwotna, barokowa rezydencja, zwana Pałacem Grumbkowa powstała w latach 1724-1725. Projektantem był Piotr de Montarque – urodzony w Langwedocji Francuz. Przy budowie współpracował Filip Gerlach, szef służb budowlanych Prus, projektant kościołów w Berlinie i Poczdamie. Dekorację rzeźbiarską wykonał nadworny artysta królewski Johann Georg Glume. Pałac ten był budowlą barokową o reprezentacyjnej fasadzie z osiowo usytuowanym ryzalitem podzielonym pilastrami. Około 1800 r. był przebudowany w formach empirowych (bogaty detal).

Pałac był siedzibą Naczelnego Prezydenta Prowincji Pomorskiej Filipa Ottona von Grumbkowa. W 1759 roku w pałacu tym przyszła na świat księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska (późniejsza caryca Maria Fiodorowna, żona cara Pawła I). W roku 1782 pałac zakupił szczeciński kupiec Fryderyk Wietzlow. Budynek należał do jego spadkobierców do roku 1890, kiedy pałac zakupiło Towarzystwo Ubezpieczeniowe "National" (Allgemeine Versicherungs - Aktien Gesellschaft "National"). Dotychczasowy budynek został rozebrany i w jego miejscu wzniesiono nowy gmach (lata 1890-1891), zaprojektowany przez berlińskiego architekta Franza Wichardsa.

Obecnie jest to neobarokowy budynek, o fasadzie pokrytej w dolnej części kamienną rustyką, a w górnej jasną klinkierową licówką. Frontowy ryzalit podzielony jest pilastrami, dźwigającymi trójkątny tympanon zdobiony płaskorzeźbą. Zwieńczeniem budowli jest globus, od którego pochodzi nazwa pałacu.

W pałacu od niedawna ma swoją siedzibę szczecińska Akademia Sztuki.


Pałac Pod Globusem - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.