Zachodniopomorskie - Gmachy

Strony

Szczecin, Stare Miasto, Aleja Niepodległości 40
Pałac Ziemstwa Pomorskiego - szczeciński pałac usytuowany przy al. Niepodległości 40. Zbudowany w latach 1893-95 w stylu neobarokowym dla Towarzystwa Ziemstwa Pomorskiego - organizacji założonej w 1781 r. i skupiającej bogatych właścicieli ziemskich z terenu Pomorza.
Szczecin, Stare Miasto, Plac Orła Białego 3
Pałac Joński – szczeciński pałac usytuowany przy pl. Orła Białego 3, w stylu klasycystycznym. Nazwa pochodzi od charakterystycznych zdobień w stylu jońskim.
Szczecin, Plac Armii Krajowej
Urząd Miejski w Szczecinie – jednostka organizacyjna miasta Szczecina (również budynek).
Szczecin, Plac Mariacki 1
II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie – jedna z najstarszych polskich placówek oświatowych w województwie zachodniopomorskim, założona w 1946, nawiązująca też do tradycji szkół powstających w Szczecinie od XIII w.
Szczecin, al. Niepodległości 41/42
Gmach przy alei Niepodległości 41/42 w Szczecinie – monumentalny budynek pocztowy w Szczecinie przy alei Niepodległości na rogu ulicy Bogurodzicy. Budynek zabytkowy, sąsiaduje z Pałacem Ziemstwa Pomorskiego (Gmachem PKO BP).
Akademia Rycerska w Kołobrzegu – akademia wojskowa, która została powołana w Kołobrzegu z woli elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma I. Była jedną z pierwszych szkół wojskowych utworzonych w nowożytnej Europie.
Szczecin, Wały Chrobrego 3
Muzeum Narodowe w Szczecinie – muzeum wielodziałowe, gromadzące zbiory archeologii, sztuki dawnej i współczesnej, historyczne, numizmatyczne, nautyczne, etnograficzne. Muzeum mieści się w pięciu siedzibach (czterech historycznych budynkach w centrum miasta i jednej ekspozycji w Gryficach):
Szczecin, Wały Chrobrego 1-2
Akademia Morska w Szczecinie – jest państwową uczelnią techniczną podległą Ministerstwu Infrastruktury. Ta morska uczelnia jest kontynuatorką tradycji edukacji morskiej, istniejących od 1947 roku szkół morskich w Szczecinie.
Szczecin, Św. Ducha 1a
Koszary Bramy Ślimaczej – znajdują się w Szczecinie przy obecnej ul. Św. Ducha 1a u zbiegu z ul. Dworcową.
Szczecin, Wały Chrobrego 4
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie - zabytkowy budynek administracyjny oddany do użytku w 1911 roku, położony przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
Myślibórz, Rynek im. Jana Pawła II 16
Szczecin, Księdza Piotra Wawrzyniaka 7
Zakład opiekuńczy "Bethanien" – powstały w drugiej połowie XIX w. i prowadzący działalność do II wojny światowej zespół placówek szpitalno-opiekuńczych w szczecińskiej dzielnicy Łękno.
Kołobrzeg, Podporucznika Edmunda Łopuskiego 28
Goleniów, Jana Kilińskiego 11
Gimnazjum nr 1 w Goleniowie – miejskie gimnazjum, powstałe 1 września 1999 r. na bazie dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Budynek jest najstarszą szkołą w mieście - wraz z zespołem budynków wpisaną do rejestru zabytków. obecnie uczy się tutaj ok. 360 osób.

Strony