Świętokrzyskie - Architektura

Strony

Zamek królewski w Sandomierzu – budowla wzniesiona na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza Wielkiego, rozbudowana w XVI wieku.
Krzyżtopór (dawniej Krzysztopór) – dawny zamek położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny.
Nowa Słupia, Święty Krzyż, 1
Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego – sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu (Łysej Górze) w Górach Świętokrzyskich, na terenie diecezji sandomierskiej, najstarsze polskie sanktuarium.
Zamek w Chęcinach — zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim pod Kielcami. W pobliżu zamku przechodzi żółty szlak turystyczny z Wiernej Rzeki do Chęcin.
Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy – gotycki kościół wzniesiony w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w Wiślicy, na fundamentach dwóch starszych świątyń romańskich. Nosi tytuł kolegiaty, a od 8 września 2005 także bazyliki mniejszej.
Kielce, Plac Zamkowy 1
Telefon: +48 41 344 23 18
Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Jeden z symboli miasta.
Zamek w Ćmielowie - niezachowany zamek we Ćmielowie w Małopolsce.
Zamek w Szydłowie – zamek królewski ulokowany w Szydłowie w województwie świętokrzyskim. Jest położony na skarpie wzniesienia opadającego ku dolinie rzeczki Ciekącej. Znajduje się w obrębie fortyfikacji dawnego miasta.
Kościół św. Jakuba Apostoła w Sandomierzu, Klasztor oo.
Zamek w Bodzentynie — zamek w miejscowości Bodzentyn, zbudowany w II połowie XIV wieku, obecnie pozostający w stanie ruiny.
Rynek – zwany też "kielecką starówką" znajduje się w ścisłym centrum Kielc, a jego istnienie datuje się od drugiej połowy XII wieku. W połowie XIV wieku, kiedy nastąpiła lokacja Kielc na prawie magdeburskim, ówczesny plac otrzymał nazwę Rynek.
Zamek w Międzygórzu należał początkowo do majątku królewskiego, przekazany wraz ze wsią Międzygórz w 1370 r. przez Kazimierza Wielkiego Janowi Zaklice herbu Topór. Kolejnymi właścicielami byli Kijańscy, w drugiej połowie XVI w. Niedrzewiccy, następnie Jaworniccy.
Kielce, Plac Najświętszej Maryi Panny 3
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowicach - kościół parafialny, w Piotrkowicach w województwie świętokrzyskim.
Bazylika św.
Parafia błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie – parafia rzymskokatolicka w Jędrzejowie. Należy do dekanatu jędrzejowskiego diecezji kieleckiej. Została erygowana przez bpa Augustyna Łosińskiego 19 lipca 1913 przy klasztorze Cystersów. Od 23 września 1945 jest obsługiwana przez ten zakon.
Parafia Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ostrowcu Świętokrzyskim, w diecezji sandomierskiej, w dekanacie Ostrowiec Świętokrzyski.
Kościół świętego Stanisława w Ożarowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Ożarowie, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu Ożarów diecezji sandomierskiej.

Strony