Ratusz w Sulechowie

0

Ratusz w Sulechowie - neogotycki ratusz położony przy Placu Ratuszowym w Sulechowie. Siedziba burmistrza miasta, Rady Miejskiej oraz Urzędu Miejskiego w Sulechowie.

Czytaj dalej

Ratusz w Sulechowie - neogotycki ratusz położony przy Placu Ratuszowym w Sulechowie. Siedziba burmistrza miasta, Rady Miejskiej oraz Urzędu Miejskiego w Sulechowie.

Historia

Ratusz w Sulechowie powstał na początku XIV wieku, dokładna data jego budowy nie jest znana. Zbudowano go na planie prostokąta. Początkowo był drewniany i niewielki. Spłonął w czasie pożaru miasta w 1557.

Na tym miejscu wybudowano murowany gmach w stylu renesansowym. Nowy ratusz był większy od wcześniejszego, miał dwie kondygnacje. Od strony południowej powstała niewielka wieża, w której umieszczono dzwon służący do zwoływania posiedzeń rady miejskiej i ogłaszania alarmu. Od zachodu wybudowano większą ośmioboczną, wysmukłą wieżę, na której znajdował się mały krużganek, na którym muzykanci grali w czasie miejskich uroczystości. W piwnicach ratusza powstał areszt oraz miejska warzelnia piwa, obok której otworzono karczmę. Pomieszczenia na piętrze budynku przeznaczono dla rady miejskiej i burmistrza. W 1587 roku na parterze ratusza uruchomiono pierwszą w mieście prywatną aptekę „Pod Lwem”.

Po raz drugi ratusz spłonął w roku 1633, w czasie trwania wojny trzydziestoletniej. Z powodu braku pieniędzy przez dłuższy czas budynek pozostawał w stanie na wpół zrujnowanym. Brak funduszy sprawił również, że w czasie remontu tylko część naprawionego dachu pokryto dachówkami, pozostałą zaś gontem. W 1670 roku na dużej wieży ratuszowej zamontowano wahadłowy zegar, którego wykonawcą był gorzowski giser. Ponadto na wierzchołku zawieszono dzwon sygnalizacyjny. Od południowej strony ratusza dobudowano półkolisty aneks.

Gruntownej przebudowy ratusza dokonano w II połowie XIX wieku. Zlikwidowano wówczas dwuspadowy dach, a na jego miejscu dobudowano trzecią kondygnację przykrytą płaskim dachem. Obramowano go krenelażem przedstawiającym historyzujące formy. Obniżono również, do wysokości murów, południową wieżę. Zlikwidowano także liczne przybudówki do budynku - warzelnie piwa po północnej i południowej stronie, istniejący na zewnętrznej stronie wieży aneks, miejski odwach i kramy położone wcześniej na placu wokół ratusza. Przebudowa zdeformowała znacznie pierwotną bryłę ratusza.

W czasie II wojny światowej ratusz uległ uszkodzeniu. W czerwcu 1945 roku budynek uporządkowano, w jego wnętrzu zaczął działać Urząd Miejski. Kolejne prace remontowe przeprowadzono w latach 1966-73. Założono nowe instalacje, wymieniono wszystkie dziewiętnastowieczne stropy. Ponadto metalowymi pierścieniami wzmocniono wieżę ratuszową, na której zamontowano nowy hełm. W kilku miejscach odsłonięto fragmenty gotyckich murów. Ponadto neogotycki krenelaż zastąpiono piaskowcową attyką. W wyniku tych zmian wnętrze ratusza zatraciło swój pierwotny charakter. Remont zakończono pomalowaniem elewacji. Nie wymieniono wówczas jednak tynków.

Kolejne prace remontowe przeprowadzono w latach 1989-91. Wymieniono całą elewację budynku, wokół którego ułożono polbrukowe chodniki. Zabezpieczono fundamenty, a w ścianę wieży ratuszowej wmurowano tablicę pamiątkową związaną z pobytem w mieście Fryderyka Chopina. Ostatnie prace remontowe w ratuszu prowadzone były w 2009 roku. Odwilgocono budynek, który pokryto nową elewacją w kolorze piaskowym. Zainstalowano podświetlenie, które ma uwypuklać walory zabytku. Wewnątrz budynku wyremontowano i pomalowano biura oraz toalety, a także wymieniono drzwi i podłogi. Ponadto w miejsce dotychczasowego polbruku wokół ratusza położono kostkę granitową i obniżono chodniki. Koszt całego remontu wyniósł ponad milion złotych, z czego 940 tys. przeznaczono na prace zewnętrzne, a 288 tys. na prace wewnątrz budynku.


Ratusz w Sulechowie - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.