Międzyrzecz

0

Międzyrzecz (łac. Meserici, niem. Meseritz) – miasto powiatowe, położone w woj. lubuskim.

Warto zobaczyć

Zamek w Międzyrzeczu – otoczona fosą średniowieczna twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku, zlokalizowana na niewielkim pagórku w widłach dwóch rzek - Obry i Paklicy.
Ratusz w Międzyrzeczu – budynek wzniesiony mocą przywileju Stefana Batorego z 1581 roku, utrzymany w stylu klasycystycznym z neogotyckim hełmem wieży zegarowej zwieńczonym polskim orłem i gwiazdą napoleońską. Obecny wygląd pochodzi z 1813 r., gdy ratusz odbudowano po pożarze.
Międzyrzecz, Krasińskiego 11
Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski – kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu (województwo lubuskie), erygowany w 1999 r. Świątynia w Międzyrzeczu jest jednym z siedmiu sanktuariów należących do diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Międzyrzecz, pl. Powstańców Wielkopolskich 4
Międzyrzecz (w latach 1885–1945 z niem. Meseritz) – stacja kolejowa w Międzyrzeczu, w województwie lubuskim, w Polsce, oddana do użytku w 1885 roku wraz z linią kolejową relacji Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski (główną i najstarszą magistralą kolejową w okolicy), do połowy lat 90.
Wieża ciśnień w Międzyrzeczu - wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Staszica w Międzyrzeczu.
Międzyrzecz, Księdza Piotra Skargi 2
Synagoga w Międzyrzeczu – synagoga znajdująca się w Międzyrzeczu przy dzisiejszej ulicy Piotra Skargi 4, dawniej zwanej Żydowską.
Międzyrzecz, Poznańska 109
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Międzyrzeczu – rzymskokatolicki kościół filialny położony na terenie szpitala psychiatrycznego w Obrzycach – dzielnicy Międzyrzecza, w województwie lubuskim. Należy do parafii Miłosierdzia Bożego w Bobowicku i dekanatu Pszczew diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Międzyrzecz, Księdza Piotra Ściegiennego 4
Cerkiew Świętych Cyryla i Metodego w Międzyrzeczu – cerkiew greckokatolicka w Międzyrzeczu, w województwie lubuskim. Świątynia mieści się w dawnym kościele staroluterańskim z XIX w. przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego 4. Budynek znajduje się w rejestrze zabytków nr. 431/94 z 27 grudnia 1994.
Międzyrzecz, Ogrodowa 7 / Rynek
Kościół Świętego Wojciecha w Międzyrzeczu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Międzyrzeczu, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Pszczew diecezji zielonogórsko-gorzowski.