Powiat brzeski - Architektura

Strony

Pałac w Kopicach – pałac (ruiny pałacu) znajdujący się Kopicach w województwie opolskim.
Brzeg, Plac Zamkowy 1
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – rezydencja Piastów śląskich powstała w XIII w., obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Ratusz w Grodkowie - mieści się pośrodku Rynku. Pierwotnie renesansowy, przebudowany w XVIII wieku. Dzisiejszy klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowie po pożarze w 1840 roku, z dawnego ratusza została gotycko-renesansowa wieża.
Ratusz w Lewinie Brzeskim - ratusz został wybudowany w 1838 roku w stylu klasycystycznym. Wybudowana na planie prostokąta, murowana, piętrowa budowla posiada wysokie piwnice.
Ratusz w Brzegu – renesansowa budowla z lat 1570-1577 (architekt Johann Parr) na miejscu poprzedniej gotyckiej, kilkakrotnie przebudowywana w XVIII-XX wieku. Krużganki, pięć renesansowych portali kamiennych. Wewnątrz wczesnorokokowa sala posiedzeń rady z 1746 roku.
Pałac w Sulisławiu – pałac wybudowany na początku XIX w. w stylu neogotyckim w Sulisławiu (województwo opolskie). Pałac jest elementem zespołu pałacowego z drugiej połowy XIX w., w skład którego wchodzi jeszcze park.
Brama Ziębicka − brama miejska w zachodniej części Grodkowa, przy ul. Warszawskiej, wzniesiona najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV wieku i odnowiona w XIX i XX wieku. Została zbudowana z cegły o układzie polskim, otynkowana z nowszym wejściem przy ziemi.
Grodków, Wrocławska 17
Baszta więzienna w Grodkowie – brama miejska w północnej części Grodkowa, przy ul. Wrocławskiej. Zbudowana w XIV wieku obok już nieistniejącej Bramy Wrocławskiej. Rozbudowana w XVI i odnowiona w XIX wieku. Wzniesiona z cegły o układzie polskim, otynkowana.
Brama Lewińska - brama miejska we wschodniej części Grodkowa, przy ul. Józefa Elsnera, wzniesiona z cegły o układzie polskim, otynkowana z zamkniętym przejazdem, pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej połowy XIV wieku.

Strony