Brzeg

0

Brzeg (niem.: Brieg) – miasto i gmina miejska nad Odrą.

Warto zobaczyć

Brzeg, Plac Zamkowy 1
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – rezydencja Piastów śląskich powstała w XIII w., obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Brzeg, Kościelna 1
Kościół św. Mikołaja w Brzegu – gotycka bazylika pochodząca z XIV wieku.
Ratusz w Brzegu – renesansowa budowla z lat 1570-1577 (architekt Johann Parr) na miejscu poprzedniej gotyckiej, kilkakrotnie przebudowywana w XVIII-XX wieku. Krużganki, pięć renesansowych portali kamiennych. Wewnątrz wczesnorokokowa sala posiedzeń rady z 1746 roku.
Brzeg, Kazimierza Makarskiego 49
Cmentarz żydowski w Brzegu – żydowska nekropolia znajdująca się w Brzegu, przy ul. Makarskiego obok rzymskokatolickiego kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, przy zjeździe z obwodnicy miasta na wysokości wsi Żłobizna.
Brzeg, Długa 61
Synagoga w Brzegu (niem. Synagoge in Brieg) — budynek dawnej synagogi znajdujący się w Brzegu, na rogu obecnych ulic 3 Maja i Długiej (przed ul. Jagiełły). Na początku XVI w. w Brzegu istniał inny budynek synagogi, jednak spłonął w 1507 r.
Brzeg, Plac Młynów 1
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu – zabytkowy dawny kościół franciszkański znajdujący się w Brzegu, w województwie opolskim.
Kościół Świętej Jadwigi w Brzegu – kościół zamkowy znajdujący się w Brzegu, w województwie opolskim.
Brzeg, Ofiar Katynia 57
Kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Brzegu – kościół parafialny należący do dekanatu Śląskiego Okręgu Wojskowego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Znajduje się w Brzegu, w województwie opolskim.