Powiat oleski

0

Powiat oleski - powiat ziemski w województwie opolskim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Oleśnie – budynek wybudowany w latach 1820-1821 na miejscu dawnej budowli z XVII wieku. Położony w narożniku przy wschodniej pierzei rynku. Spalony w 1945 roku, zrekonstruowany (bez wieżyczki). Piwnice posiadają sklepienie łuku obniżonego.
Kościół św. Jadwigi Śląskiej – rzymskokatolicka, drewniana świątynia znajdująca się w Biskupicach w gminie Radłów, powiecie oleskim. Kościół należy do dekanatu Gorzów Śląski w diecezji opolskiej.
Kościół św. Franciszka z Asyżu – rzymskokatolicki kościół parafialny, położony w Borkach Wielkich (gmina Olesno). Świątynia należy do parafii Św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Dobrodzień, Księdza Gładysza
Kościół św. Walentego w Dobrodzieniu - zabytkowa drewniana świątynia, funkcjonująca obecnie jako kościół cmentarny.
Cmentarz żydowski w Dobrodzieniu – kirkut położony ok. 1 km poza miastem Dobrodzień przy ul. Lublinieckiej. Cmentarz zajmuje powierzchnię 0,5 ha i od strony zachodniej, północnej i południowej jest otoczony murem z cegły, którego brak natomiast od strony wschodniej.
Dobrodzień, Księdza Gładysza 22
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny położony przy ul. ks. Jana Gładysza 22 w Dobrodzieniu. Kościół należy do parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrodzieniu w dekanacie Dobrodzień diecezji opolskiej.
Kościół św. Anny - rzymskokatolicki Kościół filialny położony około 2 km od centrum Olesna przy drodze na Wieluń. Kościół należy do parafii Bożego Ciała w Oleśnie, w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej.
Kościół Świętych Marcina i Bartłomieja ‒ rzymskokatolicka, zabytkowa, drewniana świątynia znajdująca się w Borkach Wielkich, (gmina Olesno). Jest kościołem filialnym parafii św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich.
Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy – rzymskokatolicki kościół parafialny położony we wsi Dalachów (gmina Rudniki). Kościół należy do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Dalachowie w dekanacie Praszka (archidiecezja częstochowska).