Oława

0

Oława - miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie powiat oławskim.

Warto zobaczyć

Oława, Plac Zamkowy 15
Zamek Sobieskich w Oławie – budowla renesansowo-barokowa, wybudowana w miejscu dawnego gotyckiego zameczku myśliwskiego księcia Ludwika I z końca XIV wieku jako trzeci z kolei oławski obiekt zamkowy (pierwszy, siedziba kasztelanii, istniał w południowo-wschodniej części grodu do czasu wojen husyckich
Ratusz w Oławie – neoklasycystyczny ratusz w Oławie (województwo dolnośląskie). Wybudowany w 1832 według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Wieża, ze względu na zabytkową wartość zegara, zachowała barokowy kształt.
Oława, Plac Świętego Maksymiliana Marii Kolbe 1
Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia, były Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Oławie - kościół parafialny w Oławie. Należy do parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia w Oławie.
Oława, Polna 19A
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Oławie znajduje się w dekanacie Oława w archidiecezji wrocławskiej. Jej proboszczem jest ks. Ryszard Zdonek. Obsługiwana przez kapłanów archidiecezjalnych. Erygowana w 2003. Mieści się przy ulicy Polnej.
Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – dawny rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia w Oławie.
Oława, pl. Zamkowy 16
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Oława archidiecezji wrocławskiej.
Śluza Oława II, to śluza wodna zlokalizowana w 213,30 km biegu rzeki Odry (w 1,91 km kanału żeglugowego), zbudowana w ramach Stopnia Wodnego Oława. Śluza Oława II jest śluzą komorową, pociągową, położoną na Odrzańskiej Drodze Wodnej, stanowiącej europejski szlak wodny – trasa E–30.
Kościół Świętego Rocha – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii Najświętszej Marii Panny Matki Pocieszenia w Oławie.
Oława, Sienkiewicza 5
Oława – stacja kolejowa w Oławie, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Stacja jest stacją graniczną tzw. dużej aglomeracji wrocławskiej, Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej na linii kolejowej nr 132.