Oleśnica

0

Oleśnica (niem. Oels, do XIX w. Olesnica) – miasto powiatowe w województwie dolnośląskim, położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy (dopływ Widawy).

Warto zobaczyć

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy – renesansowa budowla w Oleśnicy, wzniesiona w miejscu gotyckiej warowni z XIII wieku. Siedziba książąt oleśnickich do XIX wieku.
Bazylika św. Jana Apostoła w Oleśnicy - kościół parafialny zwany Zamkowym istniał prawdopodobnie już w XII wieku, wymieniony w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z roku 1189. Inne źródła mówią o proboszczu tutejszej parafii Tomaszu z roku 1230, który był kanonikiem kapituły wrocławskiej.
Ratusz w Oleśnicy - pierwszy ratusz wybudowano prawdopodobnie w roku 1410, ceglany, dwuskrzydłowy, jednopiętrowy z wieżą. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany. w roku 1826 podczas odbudowy uzyskał klasycystyczny wygląd, a w roku 1892 połączono go z sąsiednim budynkiem.
Oleśnica, Łużycka 20
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Oleśnicy – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Oleśnica, Okrężna 14
Kościół świętej Trójcy – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.
Stara Synagoga w Oleśnicy – synagoga znajdująca się w Oleśnicy, przy obecnej ulicy Łużyckiej. Jest obecnie jednym z najstarszych budynków w Polsce, który w przeszłości pełnił funkcje synagogi.
Oleśnica, Jana Matejki 19