Powiat oleśnicki

0

Powiat oleśnicki - powiat ziemski w województwie dolnośląskim.

Warto zobaczyć

Zamek Książąt Oleśnickich w Oleśnicy – renesansowa budowla w Oleśnicy, wzniesiona w miejscu gotyckiej warowni z XIII wieku. Siedziba książąt oleśnickich do XIX wieku.
Bazylika św. Jana Apostoła w Oleśnicy - kościół parafialny zwany Zamkowym istniał prawdopodobnie już w XII wieku, wymieniony w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z roku 1189. Inne źródła mówią o proboszczu tutejszej parafii Tomaszu z roku 1230, który był kanonikiem kapituły wrocławskiej.
Ratusz w Oleśnicy - pierwszy ratusz wybudowano prawdopodobnie w roku 1410, ceglany, dwuskrzydłowy, jednopiętrowy z wieżą. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany. w roku 1826 podczas odbudowy uzyskał klasycystyczny wygląd, a w roku 1892 połączono go z sąsiednim budynkiem.
Bazylika MB Wspomożenia Wiernych w Twardogórze – kościół parafialny rzymskokatolicki w Twardogórze. Budowę obecnej, neogotyckiej świątyni rozpoczęli w 1874 wrocławski architekt Karol Jan Lüdecke wraz z budowniczym Hermanem Gidsnerem i kamieniarzami: Seidelem z Oleśnicy i Piskerem z Namysłowa.
Pałac w Dobrzeniu – wybudowany w 1891 r. w Dobrzeniu. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze park i oranżeria.
Zamek w Bierutowie – wybudowany w XIV w. w Bierutowie.
Pałac w Ostrowinie – wybudowany w 1902 r. w Ostrowinie.