Powiat oleśnicki - Religia

Strony

Bazylika św. Jana Apostoła w Oleśnicy - kościół parafialny zwany Zamkowym istniał prawdopodobnie już w XII wieku, wymieniony w dokumentach biskupstwa wrocławskiego z roku 1189. Inne źródła mówią o proboszczu tutejszej parafii Tomaszu z roku 1230, który był kanonikiem kapituły wrocławskiej.
Bazylika MB Wspomożenia Wiernych w Twardogórze – kościół parafialny rzymskokatolicki w Twardogórze. Budowę obecnej, neogotyckiej świątyni rozpoczęli w 1874 wrocławski architekt Karol Jan Lüdecke wraz z budowniczym Hermanem Gidsnerem i kamieniarzami: Seidelem z Oleśnicy i Piskerem z Namysłowa.
Kościół świętej Jadwigi – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Oleśnica zachód archidiecezji wrocławskiej.
Parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Dobrej – znajduje się w dekanacie Oleśnica zachód w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w 1958 roku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Dariusz Filozof RM.
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Poniatowicach – znajduje się w dekanacie Oleśnica - wschód w archidiecezji wrocławskiej.
Oleśnica, Łużycka 20
Cerkiew pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Oleśnicy – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Wrocław diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Stara Synagoga w Oleśnicy – synagoga znajdująca się w Oleśnicy, przy obecnej ulicy Łużyckiej. Jest obecnie jednym z najstarszych budynków w Polsce, który w przeszłości pełnił funkcje synagogi.
Oleśnica, Okrężna 14
Kościół świętej Trójcy – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sycowie i Międzyborzu – Ewangelicko-Augsburska parafia w Sycowie z filią w Międzyborzu, należąca do diecezji wrocławskiej. Mieści się przy ulicy Oleśnickiej w Sycowie.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wabienicach – znajduje się w dekanacie Oleśnica wschód w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XIV wieku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Robert Bajak RM.
Kościół św. Józefa Rzemieślnika w Międzyborzu - rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Międzybórz, w województwie dolnośląskim. Mieści się przy ulicy Kościelnej.
Bierutów, Oleśnicka 9
Kościół świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Oleśnica Wschód archidiecezji wrocławskiej.
Synagoga w Bierutowie – synagoga znajdująca się w Bierutowie, przy ulicy 1 Maja 9.

Strony