Powiat złotoryjski

0

Powiat złotoryjski - powiat ziemski w województwie dolnośląskim.

Warto zobaczyć

Zamek Grodziec (niem.: Gröditzberg) - późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec, w gminie Zagrodno, powiecie złotoryjskim, województwie dolnośląskim, na szczycie wzniesienia o tej samej nazwie.
Ratusz w Złotoryi – klasycystyczny budynek wzniesiony w latach 1842-1852, remontowany w roku 1897 i w XX wieku. Obecnie budowla jest siedzibą Banku Spółdzielczego i Urzędu Skarbowego.
Pałac w Sokołowcu Środkowym – wybudowany w XVIII w. w Sokołowcu.
Pałac w Sokołowcu Dolnym – wybudowany w XVII/XVIII w. w Sokołowcu.
Zamek w Rokitnicy w województwie dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, w gminie Złotoryja. Gród w Rokitnicy na prawym brzegu rzeki Kaczawy powstał w pierwszych latach XIII w. z inicjatywy księcia Henryka I Brodatego, wspomina o tym dokument z 1211 roku.
Pałac w Sokołowcu Górnym – wybudowany w XIX w. w Sokołowcu.
⊂ Pałac w Rząśniku – wybudowany w 1734 r. w Rząśniku.
Pałac w Podgórkach – wybudowany w 1728 r. w Podgórkach.
Wojcieszów, Bolesława Chrobrego 167
Pałac Niemitz – zabytkowy pałac, część dawnego majątku Niemitz, zlokalizowany w Wojcieszowie, przy ul. Bolesława Chrobrego 167.
Wilcza Góra (często także Wilkołak, niem. Wolfsberg) – bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim (północno-zachodni skraj Pogórza Złotoryjskiego), pomiędzy miastem Złotoryja, Jerzmanicami a Wilkowem, nek, pozostałość trzeciorzędowego wulkanu.