Strzelin

0

Strzelin (niem. Strehlen, czes. Střelín) - miasto powiatowe w woj. dolnośląskim, położóne nad Oławą na granicy Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich i Niziny Śląskiej (Równina Grodkowska, Równina Kącka).

Warto zobaczyć

Ratusz w Strzelinie – ratusz wybudowany na rynku w Strzelinie. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku.
Rotunda św. Gotarda – romańska rotunda w Strzelinie.
Strzelin, Staromiejska 23
Kościół Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Strzelinie – rzymskokatolicki kościół parafialny i jednocześnie świątynia Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Strzelinie. Mieści się przy ulicy Staromiejskiej.
Strzelin, św. Floriana
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie - świątynia wybudowana w XV wieku jako świątynia klasztorna zakonu klarysek. Przebudowany po wojnie trzydziestoletniej, i odrestaurowany po pożarze w 1706 roku. W 1945 zniszczona została część zachodnia świątyni, w latach 1955-1956 odbudowany.
Parkowa – wzgórze (183,9 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, we Wzgórzach Strzelińskich, na Przedgórzu Sudeckim.