Dzierżoniów

0

Dzierżoniów (do 1946 Rychbach, niem. Reichenbach im Eulengebirge) – miasto powiatowe w województwie dolnośląskim, położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej (Obniżenie Podsudeckie), nad rzeką Piławą.

Warto zobaczyć

Dzierżoniów, Wzgórze Ojca Świętego Jana Pawła II 1
Parafia Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie znajduje się w dekanacie dzierżoniowskim w diecezji świdnickiej. W latach 1984-1987 wzniesiono tu kaplicę mszalną. 1 września 1988 erygowano parafię pw. Królowej Różańca Świętego, wydzielając osiedla Jasne i Różane z parafii św. Jerzego oraz os.
Ratusz w Dzierżoniowie – wzniesiony w roku 1875 przy wykorzystaniu wieży i sukiennic pochodzących z XV wieku, będących fragmentami poprzedniego ratusza. W XVII i XIX wieku przebudowano wnętrza. Obecnie ratusz jest siedzibą władz miejskich i biblioteki.
Dzierżoniów, Nowowiejska 74a
Kościół Chrystusa Króla – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dzierżoniów diecezji świdnickiej.
Kościół Maryi Matki Kościoła – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dzierżoniów diecezji świdnickiej.
Kościół świętego Jerzego – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Dzierżoniów diecezji świdnickiej.
Dzierżoniów, Krasickiego 28
Synagoga w Dzierżoniowie – synagoga znajdująca się w Dzierżoniowie przy ulicy ulicy Ignacego Krasickiego 28.
Kościół świętej Trójcy – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.