Nowa Ruda

0

Nowa Ruda (niem. Neurode, czes. Nová Ruda) – miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim.

Warto zobaczyć

Ratusz w Nowej Rudzie - noworudzki ratusz został wzniesiony w 1884 r. W latach 1892-1894 został rozbudowany. Obecnie jest siedzibą władz miejskich. ↑
Nowa Ruda, Mikołaja Kopernika 8
Willa rodziny Rose w Nowej Rudzie – znajduje się w parku przy ul. Mikołaja Kopernika 8. Willa należała do właścicieli wydawnictwa - rodziny Rose. Budynek został wzniesiony w 1886 r., w stylu budownictwa ceglanego, odnoszącego się do architektury średniowiecza, renesansu oraz manieryzmu.
Nowa Ruda, Marszałka Józefa Piłsudskiego 20
Pałac przy ul. Piłsudskiego 20 w Nowej Rudzie – zwany Willą Conrad; zbudowany został w 1889 r. i należał do jednego z właścicieli wydawnictwa Treutler, Conrad & Taube przy ul. Piłsudskiego 22 i fabryki sznurka.
Sanktuarium na Kościelcu – sanktuarium położone w Sudetach, w paśmie Wzgórz Włodzickich, na szczycie Kościelca. Bywa też często określane jako Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych. Poświęcone jest Matce Boskiej Bolesnej.
Nowa Ruda, Piłsudskiego 2
Zamek Stillfriedów w Nowej Rudzie – dawna rezydencja baronów von Stillfriedów, wzniesiona jako dwór obronny w końcu XIV w.
Dwór w Nowej Rudzie-Słupcu – wybudowany w XVII wieku w stylu barokowym, położony nad potokiem Dzik i w pobliżu kościoła, początkowo był dworem sędziowskim, następnie siedzibą szlachecką.
Dwór Stillfriedów w Drogosławiu – zbudowali około 1600 roku w stylu renesansowym Stillfriedowie.
Nowa Ruda, Cmentarna 3
Domek loretański w Nowej Rudzie – inicjatorem budowy barokowej kaplicy loretańskiej przy ul. Cmentarnej był Anton Klambt, noworudzki sukiennik pochodzący z Broumova. Na pomysł budowy kaplicy wotywnej mógł wpaść m. in. podczas podróży do Włoch.
Dom przy ul. Piastów 1 w Nowej Rudzie – budynek mieszkalny, dwukondygnacyjny z 1815 r. we wschodniej pierzei ulicy, zbudowany na miejscu dawnych domów podcieniowych, na zrębie starszych budynków, o czym świadczy jego skomplikowany rzut.
Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu. Figury zostały odlane z brązu w firmie Lauchmann A. G. w Lauchhammer na Łużycach w 1909 r. według projektu prof. Wernera Schwarzberga z Wrocławia i prof. Schapera.