Nowa Ruda - Religia

Sanktuarium na Kościelcu – sanktuarium położone w Sudetach, w paśmie Wzgórz Włodzickich, na szczycie Kościelca. Bywa też często określane jako Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych. Poświęcone jest Matce Boskiej Bolesnej.
Nowa Ruda, Cmentarna 3
Domek loretański w Nowej Rudzie – inicjatorem budowy barokowej kaplicy loretańskiej przy ul. Cmentarnej był Anton Klambt, noworudzki sukiennik pochodzący z Broumova. Na pomysł budowy kaplicy wotywnej mógł wpaść m. in. podczas podróży do Włoch.
Nowa Ruda, Kościelna 9/11
Kościół świętego Mikołaja – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Centrum.
Nowa Ruda, Cmentarna 53
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Mikołaja. Znajduje się w dzielnicy Centrum.
Nowa Ruda, Jana Pawła II
Kościół świętej Barbary – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Drogosław.
Kościół Bożego Ciała – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
Nowa Ruda, Kościelna 10
Klasztor ss. salezjanek w Nowej Rudzie – według daty na portalu powstał z połączenia kilku domów szczytowych w 1690 r., jako długi barokowy budynek zwrócony kalenicowo do ulicy o skromnej elewacji. Znajduje się on na rampie z balustradą, zabezpieczonej kamiennym murem oporowym.
Nowa Ruda, Cmentarna 31
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół pomocniczy należący do parafii św. Mikołaja. Znajduje się w dzielnicy Centrum.
Kościół świętej Anny – rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Mikołaja. Znajduje się na Górze Świętej Anny w dzielnicy Centrum.
Nowa Ruda, Radkowska 27
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda-Słupiec diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Słupiec.