Nowa Ruda - Atrakcje

Strony

Ratusz w Nowej Rudzie - noworudzki ratusz został wzniesiony w 1884 r. W latach 1892-1894 został rozbudowany. Obecnie jest siedzibą władz miejskich. ↑
Nowa Ruda, Mikołaja Kopernika 8
Willa rodziny Rose w Nowej Rudzie – znajduje się w parku przy ul. Mikołaja Kopernika 8. Willa należała do właścicieli wydawnictwa - rodziny Rose. Budynek został wzniesiony w 1886 r., w stylu budownictwa ceglanego, odnoszącego się do architektury średniowiecza, renesansu oraz manieryzmu.
Nowa Ruda, Marszałka Józefa Piłsudskiego 20
Pałac przy ul. Piłsudskiego 20 w Nowej Rudzie – zwany Willą Conrad; zbudowany został w 1889 r. i należał do jednego z właścicieli wydawnictwa Treutler, Conrad & Taube przy ul. Piłsudskiego 22 i fabryki sznurka.
Sanktuarium na Kościelcu – sanktuarium położone w Sudetach, w paśmie Wzgórz Włodzickich, na szczycie Kościelca. Bywa też często określane jako Sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych. Poświęcone jest Matce Boskiej Bolesnej.
Nowa Ruda, Piłsudskiego 2
Zamek Stillfriedów w Nowej Rudzie – dawna rezydencja baronów von Stillfriedów, wzniesiona jako dwór obronny w końcu XIV w.
Dwór w Nowej Rudzie-Słupcu – wybudowany w XVII wieku w stylu barokowym, położony nad potokiem Dzik i w pobliżu kościoła, początkowo był dworem sędziowskim, następnie siedzibą szlachecką.
Dwór Stillfriedów w Drogosławiu – zbudowali około 1600 roku w stylu renesansowym Stillfriedowie.
Nowa Ruda, Cmentarna 3
Domek loretański w Nowej Rudzie – inicjatorem budowy barokowej kaplicy loretańskiej przy ul. Cmentarnej był Anton Klambt, noworudzki sukiennik pochodzący z Broumova. Na pomysł budowy kaplicy wotywnej mógł wpaść m. in. podczas podróży do Włoch.
Dom przy ul. Piastów 1 w Nowej Rudzie – budynek mieszkalny, dwukondygnacyjny z 1815 r. we wschodniej pierzei ulicy, zbudowany na miejscu dawnych domów podcieniowych, na zrębie starszych budynków, o czym świadczy jego skomplikowany rzut.
Dom przy ul. Rynek 3 w Nowej Rudzie – obecnie budynek trzykondygnacyjny wzniesiony w 1706 r. jako szczytowy, podcieniowany i częściowo murowany z portalem kamiennym. W 1736 r. był dwukondygnacyjny. Podcień wykonano pod koniec XVIII wieku lub na początku XX wieku.
Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu. Figury zostały odlane z brązu w firmie Lauchmann A. G. w Lauchhammer na Łużycach w 1909 r. według projektu prof. Wernera Schwarzberga z Wrocławia i prof. Schapera.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie (ul. Cmentarna 1) – barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena, ufundowana przez Fridricha Frantza Ferdinanda i Marię Magdalenę Winckler w 1706 r. stoi się przy moście na rzece Włodzica.
Nowa Ruda, Kościelna 9/11
Kościół świętego Mikołaja – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Nowa Ruda diecezji świdnickiej. Znajduje się w dzielnicy Centrum.
Nowa Ruda, Piastów 19
Dom przy ul. Piastów 19 w Nowej Rudzie – dwukondygnacyjny budynek mieszkalny rodziny Klambtów, zlokalizowany w noworudzkim centrum, pomiędzy domami: nr 17 i nr 21. Został on zbudowany około 1600 r., na co wskazują: jego układ sklepień piwnicy i ceglano-kamienne mury.
Nowa Ruda, Piastów 27
Dom przy ul. Piastów 27 w Nowej Rudzie – dwukondygnacyjny budynek mieszkalny, zlokalizowany w noworudzkim centrum, ustawiony szczytem do ulicy.
Kościelec (586 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Środkowych w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest niedaleko Słupca, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich, na wschód od centrum Nowej Rudy.
Nowa Ruda, Bohaterów Getta 10
Telefon: +48 872 46 96
Browar w Nowej Rudzie – budynek browaru wzniesiono w 1849 r. Pod koniec XIX wieku przebudowano go na browar parowy. Powstał wtedy kompleks z okazałym budynkiem fabrycznym w stylu ceglanego neogotyku. Po II wojnie światowej browar funkcjonował do lat 70. XX w.
Nowa Ruda, Niepodległości 1
Telefon: +48 74 872 22 60
Poczta w Nowej Rudzie – budynek ze schodami od ul. Niepodległości wzniesiono w 1910 r. w stylu neoklasycystycznym. Jest to przykład dobrej architektury, na owe czasy nowoczesnej. Do niedawna znajdowała się w nim również noworudzka siedziba Telekomunikacji Polskiej SA.
Dom przy ul. Piastów 7 w Nowej Rudzie – budynek mieszkalny dwukondygnacyjny z poddaszem, z 1815 r., przebudowany w XX wieku, posiadający ciekawy kamienny portal. Budynek powstał z połączenia dwóch węższych, sąsiednich domów z centralnie usytuowanym, sklepionym przejazdem bramnym.
Dom przy ul. Łukowej 10 w Nowej Rudzie – trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, zlokalizowany w noworudzkim centrum, ustawiony szczytem do rzeki Włodzicy. Budynek pochodzący z XIX wieku jest ostatnim elementem ciągu dziewięciu domów z podcieniami opartymi na murowanych słupach, które do lat 70. XX w.

Strony