Powiat strzeliński - Atrakcje

Strony

Ratusz w Strzelinie – ratusz wybudowany na rynku w Strzelinie. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku.
Pałac w Żelowicach – wybudowany w 1604 r. w Żelowicach jako dwór.
Pałac w Konarach – wybudowany w latach 1744-56 w Konarach.
Parafia św. Marcina w Nowolesiu – znajduje się w dekanacie Strzelin w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w 1989 roku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Stanisław Włodarski Kan. grem. Kap. Koleg. dziekan.
Parafia św. Jana Nepomucena w Zielenicach – znajduje się w dekanacie Borów w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w 1958 roku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Tomasz Zembela RM.
Pałac w Łojowicach – wybudowany w 1848 r. w Łojowicach.
Pałac w – wybudowany w 1840 r. w Borku Strzelińskim.
Pałac w Wyszonowicach – wybudowany pierwszej połowie XVIII w. w Wyszonowicach.
Pałac w Samborowicach – wybudowany w początkach XIX w. w Samborowicach.
Pałac w Żeleźniku – wybudowany w początkach XVIII w. w Żeleźniku.
Pałac w Jagielnie – wybudowany w pierwszej połowie XVII w. w Jagielnie jako renesansowy dwór.
Pałac w Lipowej – wybudowany w XVI w. w Lipowej jako renesansowy dwór.
Parafia św. Andrzeja Apostoła w Kucharzowicach – znajduje się w dekanacie Wiązów w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XIV wieku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. Jarosław Czarny RM.
Rotunda św. Gotarda – romańska rotunda w Strzelinie.
Borek Strzeliński, Świętego Floriana
Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Borku Strzelińskim – znajduje się w dekanacie Borów w archidiecezji wrocławskiej. Erygowana w XIII wieku. Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych. Jej proboszczem jest ks. mgr Wiesław Szczęch RM dziekan.

Strony