Gmina Nowa Ruda - Atrakcje

Strony

Pałac w Bożkowie – zabytkowy pałac z XVI wieku wzniesiony przez Hrabiego von Magnis we wsi Bożków w województwie dolnośląskim.
Kościół świętych Piotra i Pawła w Bożkowie - kościół parafialny Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie ufundowany przez Johanna Ernsta von Götzena, wybudowany w latach 1704-1708 w stylu barokowym.
Bielawska Polana (niem. Bielauer Plänel) – przełęcz i polana na wysokości 805 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w środkowo-południowej części Gór Sowich.
Jugów, Główna 149
Pałac w Jugowie – wybudowany w połowie XIX w., w Jugowie w miejscu starszego dworu Stillfriedów i Haugwitzów, zbudowanego w 1605 r.
Grodziszcze (396 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest w najniższej południowej części Wzgórz Włodzickich, w pobliżu Bożkowa, w kierunku południowo-zachodnim.
Wigancicka Polana (niem. Weigelsdorfer Plänel) - przełęcz 788 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Sowich.
Dwór Dolny we Włodowicach – wzniesiono w dolnej części wsi jako renesansowy w latach 1594-1598. Znacznie przebudowany został w XIX i XX wieku, z zatarciem wielu cech stylowych. Piętrowy dwór założony na prostokącie nakryty jest czterospadowym dachem.
Jugów, Władysława Sikorskiego 28
Zimna Polana (niem. Kaltes Plänel) – przełęcz 879 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Sowich.
Dwór w Dzikowcu – wybudowany w drugiej połowie XVII w. w Dzikowcu. Dwór wraz z oficyną i zabudowaniami gospodarczymi należy do zespołu dworskiego. Dwór położony jest w Dzikowcu – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda.
Chmielnik lub Czerwona Góra (408 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Chmielnik położony jest w najniższej, południowej części Wzgórz Włodzickich, w pobliżu Bożkowa, w kierunku zachodnim.
Żmij (niem. Ottenstein, Otterstein) – wzniesienie (887 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w środkowej części Gór Sowich. Wzniesienie położone jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich około 2,5 km na wschód od miejscowości Jugów.
Góra Świętej Anny (na niektórych mapach również Góra Anny, 647 m n.p.m.) – szczyt w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest w południowej części Nowej Rudy, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich.
Słoneczna (niem. Sonnenkoppe) - wzniesienie (949 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich. Wzniesienie położone w środkowej części pasma Gór Sowich, po północno-zachodniej stronie od Kalenicy, około 2,5 km na północny wschód od centrum miejscowości Jugów.
Przełęcz Woliborska (niem. Volpersdorfer Plänel) – przełęcz na wysokości 711 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.
Włodzicka Góra (niem. Königswalder Spitzberg) – szczyt (757 m n.p.m.), w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, na Wzgórzach Włodzickich.

Strony