Gmina Nowa Ruda

0

Gmina Nowa Ruda - gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkm.

Warto zobaczyć

Pałac w Bożkowie – zabytkowy pałac z XVI wieku wzniesiony przez Hrabiego von Magnis we wsi Bożków w województwie dolnośląskim.
Kościół świętych Piotra i Pawła w Bożkowie - kościół parafialny Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bożkowie ufundowany przez Johanna Ernsta von Götzena, wybudowany w latach 1704-1708 w stylu barokowym.
Bielawska Polana (niem. Bielauer Plänel) – przełęcz i polana na wysokości 805 m n.p.m. w Sudetach Środkowych, w środkowo-południowej części Gór Sowich.
Grodziszcze (396 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich. Wzniesienie położone jest w najniższej południowej części Wzgórz Włodzickich, w pobliżu Bożkowa, w kierunku południowo-zachodnim.
Jugów, Główna 149
Pałac w Jugowie – wybudowany w połowie XIX w., w Jugowie w miejscu starszego dworu Stillfriedów i Haugwitzów, zbudowanego w 1605 r.
Wigancicka Polana (niem. Weigelsdorfer Plänel) - przełęcz 788 m n.p.m. w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Sowich.
Dwór Dolny we Włodowicach – wzniesiono w dolnej części wsi jako renesansowy w latach 1594-1598. Znacznie przebudowany został w XIX i XX wieku, z zatarciem wielu cech stylowych. Piętrowy dwór założony na prostokącie nakryty jest czterospadowym dachem.
Jugów, Władysława Sikorskiego 28
Dwór w Dzikowcu – wybudowany w drugiej połowie XVII w. w Dzikowcu. Dwór wraz z oficyną i zabudowaniami gospodarczymi należy do zespołu dworskiego. Dwór położony jest w Dzikowcu – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda.