Bardo

0

Bardo (niem. Wartha) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, położone nad Nysą Kłodzką.

Warto zobaczyć

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie – kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686-1704 za rządów opata Augustyna Nedecka według projektu Michała Kleina. Od 2004 Metropolitalne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej i od 2008 bazylika mniejsza.
Bardo, Różańcowa
Kaplice różańcowe w Bardzie – zespół kaplic poświęconych życiu i męce Jezusa Chrystusa, znajdujących się przy drodze prowadzącej z Barda na górę Różańcową, położoną na północny wschód od Barda.
Bardzka Kalwaria - scieżki kalwaryjskie w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim.
Zamek w Bardzie – nieistniejący już zamek położony na stoku Góry Kalwarii wzniesiony w końcu XIII wieku.
Tunelowa Góra (373 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bardzkich, w Sudetach Środkowych.
Bardzka Góra, Kalwaria (582 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bardzkich, w Sudetach Środkowych.
Brona (402 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Bardzkich. Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich, nad Przełomem Bardzkim, na południowy wschód od Barda, w bezpośrednim sąsiedztwie Bardzkiej Góry.
Pańska Góra, Mężyk (niem. Herrnberg, Herren Berg) – wzgórze (381 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Grzbiecie Zachodnim Gór Bardzkich.